Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çankaya’dan BM’ye hoptirinam

RESMİ yazı 9 Ekim 2008 tarihli. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı’na yazıyor:<br><br>"Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Baki İlkin, 3 Ekim 2008 tarihinden itibaren Birleşmiş Milletler New York Daimi Temsilciliği’nde altı ay süreyle geçici olarak görevlendirilmiştir."

Yazının altında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı’nın imzası var.

İlk anda, sıradan bir yazı. İlk anda, kim, nereye, ne olmuşsa olmuş, bize ne yazısı.

Pek öyle değil. Öykü aslında, bir Dışişleri skandalı. AKP usulü atama biçiminin uluslararası platformda kaşık havası.

Cuma günü BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için yapılacak seçim açısından perişanlığın fotoğrafı.

İKİ FAZİLET DERSİ

Yazıdan çıkan ilk fazilet dersi şu.

Baki İlkin BM’de Türkiye büyükelçisi. 3 Ekim günü emekli oluyor. Yaş haddinden. Artık devletle işi yok.

Hayır, var. Çünkü yazıya göre, arada Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmış. Abdullah Gül, Baki İlkin’i çok seviyor, Baki İlkin, Abdullah Gül’e çok hayran. Koca Cumhurbaşkanı, istediğini başdanışman yapar, buna kim engel olabilir ki?

Yazıdan çıkan ikinci fazilet dersi şu.

Emekli olduğu için, oradaki görevi sona eren Büyükelçi İlkin, arkadan dolaşıp iki puan alma usulü ile altı ay süreyle orada görevlendiriliyor. Ama, başdanışman sıfatıyla.

PÜF NOKTASI

Bu ayrıntılar neden önemli?

AKP Hükümeti üç yıldır bu işi kovalıyor. BM Güvenlik Konseyi’nde on beş geçici üye ülkeden biri olmak. Aslında, güzel bir hedef. Bunun için Gül, Tayyip Erdoğan, Babacan, Dışişleri kadrosu canla başla çalışıyor.

Geçici üyelik, BM’de seçimle mümkün. Bizim iki rakibimiz var. İzlanda ve Avusturya. Avrupa ve Amerika ülkeleri onları destekliyor. İşi çözecek olan Afrika ve Asya ülkeleri.

İşin püf noktası şu:

Avusturya ve İzlanda seçilirse, bu iki ülkeyi Güvenlik Konseyi’nde kim temsil edecek, bunu dünya álem biliyor. Bizimkini bilen yok. Çünkü, Baki İlkin emekli. Bu da, New York’ta alay konusu.

SIRA DIŞI


Tam bu aşamada, Başdanışman Baki İlkin, New York’ta altı ay süreyle görevlendiriliyor. Soru işaretleriyle birlikte:

Madem emekli, ne olarak görevlendiriliyor?

Madem emekli, yetkisi ne olacak?

Madem emekli, yerine gidecek büyükelçi ne yapacak?

Madem emekli, oraya gidecek büyükelçi ile İlkin’in hukuku ne olacak?

Bu sorular arka arkaya düşerken, Dışişleri sözcüsü açıklama yapıyor, "Baki İlkin BM daimi temsilcilik görevine devam etmektedir."

Bu sıra dışı bir durum. Çünkü, o artık emekli. Ama, yine de, devam ediyor. Oysa, daimi temsilci sıfatıyla imza yetkisi hukuken tartışmalı.

BİZDEN BİRİ

Görevi sona eren büyükelçi yerine, hem de tam geçici üyelik peşinde koşarken, yeni büyükelçi atamak gerekmiyor mu?

Doğrusu o. Ama, hesap başka. Seçim sürecinde İlkin’i orada tutmayı AKP daha doğru buluyor. Eğer seçilmezsek, Dışişleri’nden normal bir atama olacak.

Ya bir de seçilirsek, o zaman bizim adamlarımızdan biri, ama Dışişleri içinden, ama dışından, ancak ille bizim adamlarımızdan biri atanacak New York’a.

BM’de bizimle dalga geçmeyen yok. İki rakip, İzlanda ile Avusturya ise, fırsat bu fırsat, bu garip durumu aleyhimizde işlemekle meşgul.
X