Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çankaya Ankara'dır Ankara Türkiye'dir neyi paylaşamıyorsunuz?

Kurthan FİŞEK

Doğan Taşdelen'in sıkıntısını anlıyorum... Partisinin tavandan tabana örgütlendiğini, yani ters mantıkla yapılandığını nihayet gördü, isyan etti.

Parti değiştirdi. Aslında, siyasi çizgisini değiştirmedi.

Her zaman aynı yerinde... Yerli yerinde...

* * *

Murat Karayalçın konusunda bazı sıkıntılarım var.

27 Mart 1994 tarihinde, Tansu'nun elini tutmaktan vazgeçip, başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini bıraksa, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine dönseydi, tam bir ‘‘siyasi şov’’ yapmış olurdu. Silip süpürür, her yeri kazanırdı. Yapmadı.

Şimdi yapıyor. Beş yıl sonra...

* * *

1994 seçimleri yapıldı, sonuçlar belli oldu.

ANAP - % 19.2

CHP+DSP+SHP = % 33.4

DYP - % 11.8

RP - % 21.5

MHP - % 10.9

Hem Ankara'ya, hem Türkiye'ye, hem Türkiye'nin solumsularına yazık edildi. RP kazandı.

Yerel yönetimler çok önemlidir. Neyi paylaşamıyorsunuz?

* * *

1 Belediye Başkanı halk oyuyla seçilir. Oysa, tarihin ilk belediye başkanı, Avusturya-Hapsburg hanedanından Kral VI. Leopold'un tayiniyle işbaşına gelmişti. Görevini hangi hukuka dayanarak yaptı?

a. Ius mercatorum (Tüccarlar Hukuku)

b. Ius civitatis (Hemşehriler Hukuku)

c. Ius iuratorum (Yargıçlar Hukuku)

d. Hepsi

2 Bizim ilk belediye başkanımız da ‘‘tayinlik’’ti. Bizans'tan devralınan belediye enkazının (İstanbul, 1453) su, kanalizasyon, ulaşım gibisinden sorunlarını çözecek birilerini demokratik seçimle bulmak mümkün değildi. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un başına kimi koydu?

a. Ayak Naibi Süleyman

b. Kadı Burhaneddin

c. Şeyh Bedreddin

d. Öbür Bedreddin (Dalan)

3 Halk esnaftan, esnaf zabıtadan şikáyet eder. Bu ‘‘kronik şikáyet zinciri’’ Osmanlı'da da vardı. Esnaf halkı, zabıta esnafı inletirdi. Sonunda, değişik kesimlerden gelen değişik şikáyetleri gidermek için, zabıtada ihtisaslaşmaya gidildi. Aşağıdakilerden hangisi ‘‘belediye kolluk’’ (zabıta) görevi yapmadı?

a. Çöplük subaşısı b. Böcekbaşı

c. Subaşı d. Lağımcı

4 Belediyelerin bir başağrısı da genelevlerdir. Ne hikmetse, ilk belediye meclisi toplantısında ‘‘namus meselesi’’ olur. İki belediye başkanı, göreve başladıklarının saatinde, belediye sınırları dahilindeki genelevleri kapatmıştı. Biri açtı. Kim?

a. Selahattin Filtekin (Kars)

b. Halil İbrahim Çelik (Şanlıurfa)

c. Halil Ürün (Konya)

5 Bazı belediye başkanları ‘‘yiğit’’ olur. İstanbul'un sabık belediye başkanı Bedreddin Dalan, Haliç'i en sonunda neye benzetti?

a. Fatma Girik'in mavi gözlerine

b. Kendi mavi gözlerine

c. ANAP'a

CEVAPLAR: 1) c, 2) a, 3) d, 4) a, 5) c.X