Gündem Haberleri

  Canınızı okuyan güvenlik sistemi

  Levent Daşkıran ldaskiran@hurriyet.com.tr
  25.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vücudun kişiye özgü karakteristik özelliklerinden hareketle kimlik tespiti yapan biyometrik tanıma sistemleri günden güne akıllanıyor. E-B Group tarafından Türkiye’ye getirilen Fujitsu PalmSecure, kişinin canlı olup olmadığını da algılayabiliyor.

  KİMLİK doğrulama işlemlerini daha fazla güvenilir kılmak üzere geliştirilen parmak izi, ses karakteristiği, el yazısı, yüz şekli gibi kişiye özgü işaretlerden kimlik tanıması yapan biyometrik sistemler, yakın geçmişe kadar değerlendirmelerini pasif işaretler yardımıyla gerçekleştiriyorlardı. Oysa yeni yaygınlaşmaya başlayan biyometrik tanıma sistemleri, kimliğinizi belli eden karakteristik özelliklerinizin yanında, canlılığınızı ortaya koyan işaretleri de dikkate almaya başladılar. Yeni sistemler artık karşılarındaki kişinin sadece doğru kişi olduğunu değil, aynı zamanda yaşıyor olduğunu da bilmek istiyorlar.

  DAMARDAN GÖRÜYOR

  Bu yöntemler arasında son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir yaklaşım, E-B Group tarafından Türkiye’ye getirilen Fujitsu’nun PalmSecure biyometrik tanıma sistemi. PalmSecure, kimliğinizi doğrulamak için avucunuzu analiz ediyor. Ancak bunu parmaklarınızın şekline veya el çizgilerinize bakarak değil, elinizin içinde yer alan toplardamarların dizilimine bakarak yapıyor.

  Bunun için elinizi sistemin üzerinde duracak biçimde, algılayıcıya temas etmeden havada tutuyorsunuz. Algılayıcı elinizin üzerine kızılötesine yakın dalga boyunda bir ışık huzmesi gönderiyor. Bu ışık, avuç içindeki oksijeni azalan kanı kalbe geri döndürme görevini üstlenen toplardamarlar tarafından daha fazla emiliyor. Böylece avuç içinde yer alan toplardamarların geçtiği yollar algılayıcı tarafından koyu renkli izler olarak belirleniyor. Algılanan damar yapısı, kişinin kimliğiyle özdeşleştirilerek daha sonraki giriş izinlerinde doğrulamanın sağlanması için veritabanına aktarılıyor.

  Aynı prensip, gözün retina tabakasını tarayan biyometrik sistemler için de geçerli. Bu sistemler, gözün arka bölümünde yer alan retina tabakasının toplardamar haritasını çıkararak bu bilgiyi kimlik doğrulama amacıyla kullanabiliyorlar. Diğer çoğu biyometrik tanıma sisteminden farklı olarak, bu sistemleri kullanan kişinin canlı olması şart. Çünkü sistem taze kan taşıyan atardamarlara değil, sadece oksijeni azalmış kanı kalbe döndüren toplardamarlara karşı hassas. Kandaki oksijen oranının atardamar ve toplardamarlarda farklı olabilmesi için de, vücudun canlılığından kaynaklanan düzenli kan dolaşımına ihtiyaç var.

  ANAHTAR KALBİNİZ

  Son zamanlarda ortaya çıkan bir diğer ilginç biyometrik yaklaşım da kalbinizle alakalı. Hastane acil servislerinde kalp monitörüne bağlanan hastalarda, kalp atışlarının ekranda belli bir grafik düzen izlediğini gözlemişsinizdir. Bu grafik, aslında kalbin atmasını sağlayan elektriksel döngünün zamanını ve şiddetini gösteriyor ve tamamen kişiye özgü. Aladdin Knowledge Systems ve IDesia Biometrics adlı iki firma, bu veriyi biyometrik kimlik doğrulaması için kullanmak üzere bir cihaz üzerinde çalışıyorlar. İki adet elektrottan oluşan bu cihaza ellerinizi yerleştirdiğinizde, vücuttaki elektrik akımı cihaz tarafından algılanarak kimlik doğrulaması yapılabilecek. Cihazın 2007’de piya-sada olması bekleniyor.

  Kimliğinizi ele veren detaylar

  Vücudunuzda ve davranışlarınızda kimliğinizi ele verebilecek bir çok detay bulunuyor. Biyometrik tanıma sistemleri, bu detaylara bakarak karşısındaki kişinin gerçekten siz olduğunu anlamaya çalışıyorlar. İşte bu detaylardan bazıları:

  Parmak İzi: Parmaklarınızın üzerinde yer alan izler, kişiye özgü bir profile sahip.

  Dinamik İmza: Sadece imzanın şeklini değil, kalemin hangi noktalardan daha hızlı geçtiğini veya kalem ucunun nerelerde daha çok basınç uyguladığını da sezebiliyorlar.

  Yüz Geometrisi: Yüzün tamamına veya burun, dudak, göz gibi belli bir bölümüne bakılarak kişinin kimliği doğrulanabiliyor.

  İris Tanıma: Gözdeki iris tabakasının ortaya koyduğu şeklin, tamamen kişiye özgü oluşu prensibiyle çalışıyor.

  Retina Analizi: Gözün retina tabakasındaki toplar damarların haritasını çıkararak, kimlik doğrulamada kullanıyor.

  El ve Parmak Geometrisi: El ve parmakların duruşuna ve geometrisine bakarak değerlendirme yapıyor.

  El Damar Analizi: El üzerindeki toplardamarların haritasını çıkarıyor ve kimlik doğrulamada kullanıyor.

  Kulak Formu: Kulağın görünen kısmının formunu analiz ederek kimlik doğrulamayı gerçekleştiriyor.

  Ses Tanıma: Ses tonunu ve tınısını analiz ederek, sesin sahibinin doğru kişi olup olmadığını kontrol ediyor.

  DNA Analizi: Kullanıcının genetik kompozisyonunu analiz ederek kimlik doğrulaması yapmayı hedefliyor.

  Tuş Vuruşları: Klavye üzerindeki tuşlara vuruş hızınız ve temponuz dahi size özgü bir karakter yaratıyor. Sistem tuş vuruşlarını değerlendirerek kimlik doğrulaması yapabiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı