SAMSUN HABERLERİ

Canik'ten Kur'an ve Hayat toplantısı

DHA
10.05.2018 - 17:25Son Güncelleme :
DHA

Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA) – SAMSUN Canik Belediyesi tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen "Kur'an ve Hayat" konulu 15’inci Tefsir Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı başlıyor. İki gün sürecek toplantıda tefsir ilimi masaya yatırılacak.

Birçok alanda düzenlediği uluslararası sempozyumlarla bilim insanlarını Samsun'da buluşturan Canik Belediyesi ile OMÜ İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen "Kur'an ve Hayat" konulu 15’inci Tefsir Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı 11 Mayıs Cuma günü başlıyor. Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan koordinesinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan toplantıda akademisyenler tefsir bilimini konuşacak.

Cuma günü saat 14.00'da OMÜ Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde başlayacak toplantının ilk günkü oturumunda ‘Tarihte ve Günümüzde Tefsir İlmi’ başlığı altında günümüzde Tefsirin ve Müfessirin Misyonu, Kur'an'ın sosyal hayatımızdaki yeri ve Kur'an tefsirinin hayatla ilişkisi konuları değerlendirilecek. İkinci gün Canik Kültür Merkezi'nde saat 09.00'da başlayacak ikinci oturumda ise ‘Tarih ve Günümüzde Kur'an Algısında İnsan Faktörü’ başlığı altında Kur'an'ı Anlamada Cahiliyyenin Kitap İnancını Bilmenin Önemi, Hz. İbrahim'in Dualarını Farklı Bir Okuyuş, Üniversite Gençliğinin Dindarlık Algısında Kur'an'ın Yeri konuları ele alınacak.

İNSAN GELİŞİMİNE KATKI

Türkiye'nin değişik üniversitelerinden akademisyenlerin bir araya geleceği toplantının üçüncü oturumunda ise ‘İlahiyat Fakültelerindeki Tefsir Eğitim ve Öğretiminin Sorunları’ konusu masaya yatırılacak. Canik Belediyesi olarak insana dair her konuda çalışma yaptıklarına işaret eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "İnsanlarımızı, özellikle de gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle buluşturucu çalışmalara imza atıyoruz ve destek veriyoruz. Bugüne kadar düzenlediğimiz uluslararası sempozyumlar, konferanslar, paneller hep insanın gelişimini, insanın yaşam konforunu artırıcı yönde olmuştur. Kur'an ve Hayat toplantısı da bunlardan biridir" dedi.

Şehri ayakta tutacak olanın insan olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Eğer iyi ve bilgili insanlar yetiştirirsek, beldemiz yani şehrimiz, geniş perspektifte ise ülkemiz ayakta kalır. Türkiye'nin dört bir yanından akademisyenlerimizin katılacağı Kur'an ve Hayat başlıklı koordinasyon toplantısı insanın hayata dair bakışına katkı sağlayacak önemli bir çalışmadır. Bu nedenle tüm Samsunlu hemşerilerimizi iki gün sürecek olan bu önemli toplantıya davet ediyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Canik'ten Kur'an ve Hayat toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı