SAMSUN HABERLERİ

Canik’te Mülteciler Türkçe Öğreniyor

IHA
24.07.2015 - 18:34Son Güncelleme :

Canik Belediyesi, kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla mülteci çocuklara Türkçe kursu veriyor.

IHA

Canik Belediyesi, kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla mülteci çocuklara Türkçe kursu veriyor.
Canik Belediyesi, ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Samsun’da yaşayan Suriye, Irak ve Afganistanlı mültecilerin çocuklarına yönelik eğitim çalışması başlattı. Çalışma kapsamında ilk etapta 40 mülteci çocuk, çevreleriyle kolay iletişim kurmaları ve toplumsal uyum sağlamaları amacıyla Türkçe eğitimi alıyor. Çocukların Türkçe dil eğitimi almalarından aileleri de oldukça memnun.
MÜLTECİ ÇOCUKLARI DERSTE ZİYARET ETTİ
Belediye Başkan Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün ile birlikte Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü’nde Türkçe eğitimi gören çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Genç, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendi. Çocukların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, hatıra fotoğrafı da çektirdiği mülteci çocuklara Mavi Marmara Gemisi’nin maketini de hediye etti.
ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA
Savaşın başından bu yana mazlum ve mağdur edilen mülteciler yanında olduklarını belirten Başkan Osman Genç, "Bu iç savaşın en büyük mağdurları, mazlumları bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılardır. Suriye, Irak, Afganistan’daki karışıklıklar nedeniyle buradaki çocuklar eğitim-öğretimden mahrum olmaktadır. Biz medeniyetimize yakışır şekilde onlara kol kanat açmalıyız. Tabi ki temennimiz mülteci kardeşlerimizin, ülkelerindeki iç karışıklıkların bir an önce bitmesi ve ülkelerine huzur içerisinde dönmeleridir. Ancak bu geçiş sürecinde biz de bu çocuklarımıza yönelik örnek olması amacıyla dil eğitimi düzenledik" dedi.
ENSAR-MUHACİR İLİŞKİSİ
Ensar-muhacir anlayışıyla hareket ettiklerini ifade eden Başkan Genç, "Açtığımız dil kursunun amacı mülteci öğrencilerin savaştan dolayı yaşadıkları endişe, korku ve fobilerini yenmek, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmak, ayrıca yaşadıkları ve yerleşik hayat sürdükleri yerlerde barışık, sağduyulu bir hayat sürdürmelerini sağlamaktır. Çünkü bu çocukların eğitimini geleceğimiz ve toplum huzuru adına çok önemsiyoruz. Tüm çabamız insanlık adına bir hizmet yürütmektir. Bunun da en önemli ayağını eğitim oluşturmaktadır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Canik’te Mülteciler Türkçe Öğreniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Canik’te Mülteciler Türkçe Öğreniyor haberi güncellenecektir.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:53
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı