Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Candy Crush'ı Activision 5.9 milyar dolara aldı

  Hürriyet Haber
  25.02.2016 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Mobil oyun efsanesi Candy Crush ve mimarı King'in, artık yeni bir sahibi var.

  Call of Duty ve World of Warcraft gibi oyunları ile zaten en büyük oyun dağıtımcılarından biri olan Activision Blizzard daha da büyümeye devam ediyor. Firmanın bugün yaptığı açıklamaya göre Candy Crush'ın geliştiricisi King Digital Entertainment'ın satın alımı tamamlandı. Firma, her hisse için 18 dolar olmak üzere, toplamda 5.9 milyar dolara King'i satın almış durumda.

  Candy crush neden bu kadar bağımlılık yapıyorCandy crush neden bu kadar bağımlılık yapıyor?

  Activision Blizzard, King'i satın alma niyetini 2015 yılı Kasım ayında belirtmişti ve o sırada, anlaşmanın 2016 yılı içerisinde tamamlanabileceği konuşuluyordu. Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick'in söylediğine göre, King'in satın alımı ile beraber firmanın oyuncu sayısı artık 500 milyonu geçmiş oluyor ve bu da, şirketin oyunlarının Dünya'daki en büyük oyun ağı haline gelmesini sağlıyor.

  Kotick yaptığı açıklamada "toplulukların Candy Crush'tan World of Warcraft'a ve Call of Duty'ye, mobil cihazlar, konsollar ve kişisel bilgisayarlar üzerinde oyun oynamaları için yeni yollar sunmak adına büyük fırsatlar görüyoruz" dedi.

  King CEO'su Riccardo Zacconi ise "artık Activision Blizzard'ın bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız.13 yıl önce King'i kurduğumuzdan beri firma için yoğun bir şekilde çalışan herkese teşekkür ediyorum. Daha fazla heyecan verici oyun üreteceğimiz ve oyuncularımıza hizmet etmek için yeni yolları deneyeceğimiz ve interaktif eğlencenin en büyük markalarından birinin üzerine çıkmaya devam edeceğimiz bir gelecek için heyecanlıyız." diyor.

  2016da yeni Assassin’s Creed oyunu çıkmayacak2016'da yeni Assassin’s Creed oyunu çıkmayacak

  Her ne kadar King'in yeni sahibi Activision Blizzard olsa da, firma Zacconi'nin yönetimi altında bağımsız bir şekilde çalışmaya devam edecek. Ayrıca King CCO'su Sebastian Knutsson ve CFO'su Stephane Kurgan da konumlarını koruyacak.

  Bu satın alım, Activision Blizzard'ın zaten oldukça etkileyici oyun portfolyosunu daha da genişletmiş oluyor. Firmanın sahip olduğu oyunların arasında daha önce belirttiğimiz dev oyunlar Call of Duty ve World of Warcraft'ın yanı sıra, Blizzard markası altında belirgin olarak Starcraft, Warcraft, Diablo, Hearthstone: Heroes of Warcraft ve Overwatch bulunurken, Activision Publishing tarafında da Guitar Hero, Skylanders ve Destiny öne çıkıyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HALA UNUTAMADIĞIMIZ JETON CANAVARI OYUNLAR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı