ANTALYA HABERLERİ

Çandır'dan enflasyon uyarısı

DHA
03.08.2017 - 15:02Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - BATI Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 Temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, tüketici enflasyonu olarak bilinen tüketici fiyat endeksinde (TÜFE), temmuz ayında beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0,15, yıllık enflasyonda ise yüzde 9,79 oranında artış ilan edildiğini belirtti. Çandır, "Ülkemizin tüketici enflasyonu bu ay özellikle geçen sene temmuz ayındaki yüzde 1,16 gibi rekor yükselmenin yarattığı baz etkisinin ortadan kalkmasıyla tek haneye düşmüştür" dedi.

TEK HANEDE BATI AKDENİZ ETKİSİ

Antalya, Burdur, Isparta illerinden oluşan Batı Akdeniz'in ise temmuz ayı enflasyonun aylıkta yüzde 0,07 oranla ülke enflasyonunun düşmesine olumlu katkı sağladığına dikkati çeken Çandır, "Bölgemizin uzun bir süredir devam eden genel enflasyonu düşürücü etkisi yıllık enflasyonda da kendisini göstermiştir. Bölgemiz enflasyonu da yüzde 9,28 ile ülke enflasyonunu tek haneye düşürmede en güçlü desteği veren dördüncü bölge olmuştur" diye konuştu.

TÜFE'deki eğilimin yönünü göstermesi bakımından yapısal bir özelliğe sahip olan çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0.49 ve yıllık yüzde 9.60 olarak ilan edildiğini belirten Çandır, "Çekirdek enflasyonda aylık ve yıllık göstergelerde ciddi yükselişler söz konusudur. Tüketici enflasyonunda 5 ay aradan sonra ilan edilen tek haneli düzey, çekirdekteki bu eğilimle kalıcı özellik göstermemektedir" dedi.

ÜRETİCİ ENFLASYONU YÜKSELDİ

Tüketici enflasyonu üzerindeki tetikleyici etkiye sahip bir diğer unsurun da üretici enflasyonundaki gerçekleşmeler olduğunu kaydeden Ali Çandır, üretici enflasyonundaki yükselişe dikkat çekti. Yurtiçi üretici fiyatı (Yİ-ÜFE) endeksindeki değişim temmuz ayında yüzde 0,72 ve yıllık ise yüzde 15,45 olarak ilan edildiğini belirten Ali Çandır, geçen ay ilan edilen yüzde 14,87'lik yurtiçi üretici enflasyonuna göre yüzde 4'lük bir artış olduğuna dikkat çekti.

"YAŞ MEYVE SEBZE ENFLASYONU DÜŞÜRDÜ"

TÜFE ana harcama gruplarını da değerlendiren Ali Çandır, temmuz ayında yüzde -3,51 giyim ve ayakkabı grubunun en fazla düşüş gösterdiğini, gıda ve alkolsüz içeceklerin ise yüzde -0.71 ile ikinci sırada enflasyonu düşürücü etki yarattığını belirtti. Başkan Çandır, Batı Akdeniz'de ise giyim ve ayakkabı grubunun yüzde -4,25, gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yüzde -0,76 düşüş gösterdiğini kaydetti.

Son dönemde yaşanan enflasyonun sorumlusu ilan edilen tarımda yılın ilk aylarındaki enflasyon artışının yerini düşüşe bıraktığını vurgulayan Çandır, "Nitekim temmuz ayında yaş meyve ve sebzede yüzde -6,62'lik düşüş yaşanmıştır" dedi.

KRİTİK AYLAR

Ekim ve aralık ayları enflasyon rakamlarının tek haneli enflasyonun belirleyicisi olacağını bildiren Ali Çandır, "Bu aylarda eğer yüzde 1'in altında kalmayı başarabilirsek yıl sonu itibariyle tek haneli bir enflasyondan mümkün olabilir. Aksi halde bu ay ilan edilen tek haneli enflasyonun yıl sonunda gerçekleşme ihtimali bulunmamaktadır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çandır'dan enflasyon uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:33
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı