Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Canavar çekirge ilerliyor

  Hürriyet Haber
  28 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Temmuz 1999 - 00:01

  Kuzey komşularımız Kazakistan ve Rusya tarihlerindeki en büyük felaketlerden birini yaşıyor; çekirge istilası. Kazakistan'dan kuzeye, Rusya'ya doğru hareket ederek tarım alanlarına yayılan on milyonlarca çekirge yüzünden, önümüzdeki kış aylarında büyük bir kıtlık ve açlık dalgasının patlak vermesinden endişe ediliyor. Bulut gibi tarlaların üzerine çöken çekirgeler ayçiçeklerinden tahıl ürünlerine kadar bütün ekinleri yiyip bitiriyorlar.

  Gündüz saatlerinde çekirgelerle mücadele etmeye imkan yok. Rus ve Kazak çiftçiler, akşam saatlerinde havanın serinlemeye yüz tutması sonucu, çekirgeler kuvvetten düştükten sonra mücadaleye başlıyorlar. Ancak devletin verdiği zararlılarla mücadele ilaçları çiftçilere yetmiyor. Örneğin 200 kilo ilaç alan bir çiftçi milyonlarca çekirge öldürdüklerini, ancak yenilerinin geldiğini söylüyor.

  FRANSA KADAR ALANI YEDİLER

  Çekirgeler Rusya'nın güney bölgelerinde yarım milyon kilometrekarelik bir alana yayılıp tarlaları kuruttular. Bu alan hemen hemen Fransa'nın yüzölçümü genişliğinde. Rus çiftçiler, yıllar önce tarlaların zararlılara karşı düzenli olarak ilaçlandığını, ancak 1980'lerin ortalarında başlayan Perestroyka dönemiyle birlikte bu önlemin tamamen ortadan kaldırıldığını söylüyorlar.

  Çekirgeler için ideal bir çoğalma ortamı oluşturan Kazakistan'a gelince; bu yıl metrekare başına 15-20 çekirge düşmüş. Her bir dişi çekirge 100 adet yumurta bırakmış. Bu yumurtalar hemen şimdi ortadan kaldırılmadığı takdirde, önümüzdeki yıl bir metrekare içinde 100 çekirge yiyecek aramaya başlayacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı