Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çanakkale'ye Özgürlük Parkı

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)
  02 Ağustos 2006 - 11:11Son Güncelleme : 02 Ağustos 2006 - 11:11

  Çanakkale Belediyesi’nce Esenler Mahallesi’nde 18 Mart Tepesi olarak bilinen alana Özgürlük Parkı kurulacak. Parka Troia Antik Kentinin minyatürü ve Çanakkale Savaşları’na ait rölyefler konularak kentin tarihi ve turistik mekanları tanıtılacak.

  Çanakkale Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda Özgürlük Parkı yapımına ilişkin proje tartışıldı.

  Çanakkale'nin CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, toplantıda yaptığı konuşmada, parkların 19'uncu ve 20'nci yüzyıllarda özgürlük, eşitlik ve sosyalleşmenin yaşandığı açık alanlar olarak büyük bir işlevi yerine getirdiğini söyledi.
  18 Mart Tepesi’ndeki 57 dönümlük araziye Özgürlük Parkı’nı kurmaya karar verdiklerini anlatan Gökhan, “Özgürlük Parkı projesinde gezi, oyun ve dinlenme alanları dışında, Çanakkale’nin tarihi özelliklerine ait yapıların minyatürlerini yapıp sergilemek istedik” dedi. Özgürlük Parkı'nın hem kent halkının ve kente gelen ziyaretçilerin sosyalleşebileceği bir alan, hem de Çanakkale’yi tanıtan bir alan alma özelliği taşıyacağını anlatan Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Çünkü Troy filminde kullanılan ve şu anda Kordonboyu'nda Morabbin Parkı’nda sergilenen Troia Atı’nı Özgürlük Parkı’na taşımayı düşünüyoruz. Atın çevresine de Troia’dan, Çanakkale Savaşları’na kadar geçen süreçte kenti anlatan unsurların minyatürlerini koyacağız. Parkın bir bölümü sergi, müze, satış standları olarak değerlendirilecek. Bu parkın, kent halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin ilgiyle gezeceği bir cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum. Ancak proje için düşündüğümüz bu fikirler değişebilir.”

  Başkan Gökhan, yaklaşık 3 milyon YTL'ye mal olması beklenen Özgürlük Parkı için avan proje üzerindeki tartışmalar tamamlandıktan sonra asıl projenin hazırlanarak çalışmalara başlanacağını ve parkın altı ay gibi bir sürede tamamlanıp hizmete açılacağını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı