Ege Haberleri

EGE

  Çanakkale'de ulaşıma fırtına engeli

  Burak GEZEN, Ersan KÜÇÜKKURU/ ÇANAKKALE
  30.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'de saatteki hızı 80 kilometreye kadar ulaşan lodos, deniz ve hava ulaşımını olumsuz yönde etkiliyor. Gestaş firması, Gökçeada ve Bozcaada ile Gelibolu-Lapseki hattındaki seferlerini durdurduğunu açıkladı. Ankara'dan Çanakkale'ye 08.30 yapılması planlanan uçak seferi yapılamadı, saat 10.20'de Çanakkale'den Ankara'ya yapılacak sefer de iptal edildi.

  Çanakkalede ulaşıma fırtına engeli
  FIRTINADA SÜRÜKLENEN GEMİ KARAYA OTURDU

  ÇANAKKALE'de, Kuzey Ege Denizi Bozcaada açıklarında bir süredir evrakları eksik olduğu için demirde bekletilen 'Mercy God' adlı soğan yüklü gemi, lodos fırtınası nedeniyle demir tarayınca (çıpanın deniz dibinde sürüklenmesi) sahile sürüklendi. Gemi, sahile 30 metre kala karaya otururken, mahsur kalan 5 personel Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.
  Kuzey Ege Denizi'nde gece etkisini arttıran lodos, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşarak fırtınaya döndü. Bozcaada açıklarında bir süredir evrakları eksik olduğu için demirde bekletilen, 88 metre uzunluğundaki, Sierra Leone bayraklı, 'Mercy God' adlı soğan yüklü gemi, fırtına nedeniyle bugün saat 02.00 sıralarında demir tarayarak Ayazma Plajı'na 30 metre mesafede karaya oturdu. Mısırlı olduğu öğrenilen 5 personel gemide mahsur kaldı. Fırtınanın etkisiyle dört metreye ulaşan dalgalar nedeniyle bir süre bölgeye herhangi bir kurtarma aracı gidemedi. Havanın aydınlanmaya başlamasıyla birlikte Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ekipleri kurtarma çalışması başlattı. Kıyıdan suya girip halat merdiven yöntemiyle gemiye ulaşan ekipler, mahsur kalan 5 personeli bellerine ip bağlayarak sırayla kurtardı. Gemi personelinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
  Yetkililerden, şu an güney yönlü esen kuvvetli rüzgarın öğleden sonra kuzeye dönmesinin beklendiğini ve bundan sonra geminin sorvey kontrolünden geçirilerek kurtarma çalışmasına başlanacağı öğrenildi.
  Öte yandan aynı geminin, geçen 28 Eylül'de, Ege Denizi Yeniköy Mevkii'nde bir kez daha karaya oturduğu öğrenildi.


  Çanakkalede ulaşıma fırtına engeli
  Kentte saat 01.00 sıralarında etkisini arttıran lodosun saatteki hızı 80 kilometreye kadar ulaştı. Dalgaların boyunun dört metreyi bulması, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi. Kentte deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için Kabatepe'den Gökçeada'ya saat 10.00, 15.00 ve 19.00, Gökçeada'dan Kabatepe'ye saat 07.00, 13.00 ve 17.00 seferlerinin iptal edildiğini duyurdu. Bu hatta sadece 'Gökçeada 1' feribotunun saat 19.00'da Çanakkale Merkez İskele'den Gökçeada'ya tek sefer yapacağı bildirildi. Bozcaada'dan Geyikli'ye saat 07.30, Geyikli'den Bozcaada'ya saat 10.00, Boğaz hattındaki Gelibolu-Lapseki seferlerinin de sabahtan itibaren kötü hava şartları nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

  Çanakkalede ulaşıma fırtına engeli

  UÇAK SEFERLERİNİ DE ETKİLEDİ
  Kentteki hava ulaşımı da lodostan etkilendi. Ankara'dan Çanakkale'ye saat 08.30 yapılması planlanan uçak seferinin de hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiği kaydedildi. Ayrıca saat 10.20 Çanakkale'den Ankara'ya yapılacak sefer de yapılamadı.
  Çanakkalede ulaşıma fırtına engeli
  PANOLAR DEVRİLDİ
  Öte yandan, kent merkezinde de rüzgar etkilisini hissettirdi. Bazı panolar, lodos nedeniyle yerinden çıkarak araçların üzerine devrildi. Refüjlerdeki genç ağaçlar ile bunları sabitleyen tahta parçalarının da rüzgarın etsiyle yan yattığı görüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı