ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale'de Mahalle Afet Gönüllüleri toplantısı yapıldı

DHA
18 Mayıs 2017 - 12:42Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 12:42

Çanakkale'de Mahalle Afet Gönüllüleri toplantısı yapıldı

DHA

ÇANAKKALE Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi ile Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG), Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Dernek Başkanı ve Acil Müdahale Ekibi Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı ve Afet Gönüllüleri Cevatpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisindeki toplantıda katılımcılara faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale ekibinin amacı, sivil toplumun acil durumlar karşısında bilinçli olması, müdahale kapasitesinin önemli ölçüde arttırılması, afet öncesi gönüllü ekiplerin oluşması eğitim-tatbikat organizasyonlarının sağlanması, il-ilçe çapında gönüllü ekiplerin sevk ve idaresinin yürütülmesi, sivil toplumun afet ve acil durumlar karşısında bilinçli olması, afet öncesi mahallele içinde yaygın bir şekilde farkındalık yaratılması ve  mahalle içinde MAG altyapısı oluşturulması şeklinde açıklandı. 

Mahalle Afet Gönüllüleri Dernek Başkanı ve Acil Müdahale Ekibi Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yüksek açı kurtarma eğitimi, yanma ve yangın eğitimi, ilk yardım eğitimi, afet lojistiği eğitimi, afete müdahalede uluslararası standartlar eğitimi, enkaz arama kurtarma eğitim, stres yönetimi eğitimi, su baskınları ve sel eğitimi, trafik kazaları eğitimi veriliyor. Bu kapsamda, Profesyonel müdahale ekipleri işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi amaçlanıyor. Afet sonrasındaki ilk 72 saat, hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir. Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Eğitim, ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkan ve kabiliyeti gerekiyor. Profesyonel ekiplerle olan işbirliği ve koordinasyonu güçlendirmeliyiz. Afet riskleri ve bu risklere karşı alınabilecek önlemler konusunda yerel halkı bilgilendirmeliyiz. Afetlere duyarlılığı ve bilinç düzeyini artırmayı amaçlamalıyız. Proje kapsamında her mahallede, afetin hemen ardından ilk müdahaleyi yapabilecek düzeyde yaklaşık 50 gönüllü eğitilir ve ekipmanla donatılır. Profesyonel ekiplere yardımcı olur ve destek verirler. Mahalle Afet Kurulu (MAK) alanlarında bilgi sahibi kişilerden oluşur: Başkan Muhtar, Gönüllü Koordinatörü,  Lojistik Sorumlusu,  Risk ve Hasar Tespit Sorumlusu, MAK üyeleri, mahallelerinde afete hazırlık ve müdahale kapasitesini artırır ve yönlendirirler” dedi.

ÇANAKKALE / DHA

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çanakkale haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Çanakkale haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çanakkale'de Mahalle Afet Gönüllüleri toplantısı yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:28
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı