Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çanakkale'de çifte gökkuşağı

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  18.12.2009 - 18:10 | Son Güncelleme: 18.12.2009 - 20:25

  ÇANAKKALE’de akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak yağış, kısa bir süre sonra yerini gökyüzünde iki gökkuşağına birden bıraktı.

  ÇANAKKALE'DE ŞAŞIRTAN GÖKKUŞAĞI / FOTO GALERİ

  ÇANAKKALE'DE ÇİFT GÖKKUŞAĞI / WEB TV     

  Yaklaşık bir saat etkili olan sağanak yağışın kesilmesiyle birlikte gökyüzündeki bulutlar parçalanmaya başladı. Ardından da pek rastlanmayan doğa olaylarından birisi gerçekleşti.

  Gökyüzünde önce bir gökkuşağı belirirken, kısa bir süre sonra üzerinde ikincisi ortaya çıktı. Bu durum cadde ve sokaklarda şemsiyeleriyle yürüyen Çanakkalelileri şaşırttı. Bazı kişiler cep telefonlarıyla bu anı görüntüledi. 10 dakika aradan sonra iki gökkuşağı birden kayboldu.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof.Dr. Osman Demircan, “Bu tamamen bir optik olaydır. Işığın kırılmasıyla oluşuyor. Gökkuşağının çemberlerinin merkezine bakış doğrultusunda yağmur damlaları var. Damlaların içinde ışığın iki kez kırılması nedeniyle, iki gökkuşağı oluşabiliyor” dedi. Prof.Dr. Demircan, aslında her zaman iki tane gökkuşağı olduğunu; ama böyle net görünmediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı