Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çanakkale'de ‘10 Temmuz’da deprem olacak' paniği

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  Kanadalı bir bilim adamının, Çanakkale'de 10 Temmuz'da büyük bir yer sansıntısı olacağını iddia etmesi, kentte korku yarattı. Paniğe kapılan vatandaşlar, kenti terketmeye başlarken, Vali Vekili Mehmet Seyman, halkı sağduyulu olmaya çağırdı, ‘‘İddialar asılsız. Depremin önceden tahmin edilmesi mümkün değil’’ dedi.

  Kanadalı Prof. Dr. Karl Buckthought, bir dergideki açıklamasında, ‘‘10 Temmuz'da Çanakkale'de büyük bir deprem olacak’’ dedi. Buckthought, 6 şiddetinde gerçekleşmesi beklenen sarsıntının merkez üssünün Saroz Körfezi olacağını iddia etti.

  DEPREM, TAHMİN EDİLEMİYOR

  Kanadalı profesörün kehaneti üzerine deprem korkusu yaşayan vatandaşların bir kısmı kentten ayrılmaya başladı. İddianın aslı olup olmadığını öğrenmek için valiliği arayanlar telefonları kilitledi.

  Vali Vekili Mehmet Seyman Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Dr. Ahmet Işıkara ile görüşerek bilimsel araştırma istedi. Araştırma sonuçlarını açıklayan Seyman, şöyle dedi:

  ‘‘Bu tahminin bilim dışı olduğu ortaya çıktı. Depremin zamanını belirleyen bilimsel çalışma henüz yok. Vatandaşımız rahat olsun.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı