YALOVA HABERLERİ

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yalova’da Kutlandı

IHA
27.07.2015 - 16:34Son Güncelleme :

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 100. YILI NEDENİYLE YALOVA'DA BİR KONFERANS DÜZENLENDİ.

IHA

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı Yalova’da resim sergisi ve konferansla kutlandı.
Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla Hali İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü ve Yalova Belediyesi tarafından Kent Müzesi’nde bir program düzenlendi. Etkinlik Ali Emiri Millet Yazma Eserler Kütüphanesi tarafından gönderilen Çanakkale Zaferi’nin basında yer almamış fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışı ile başladı. Serginin kurdelesini Hali İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, Ali Emiri Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı ile Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç yaptı.
Açılış öncesinde bir konuşma yapan Hali İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, "Bu sergi ve konferansı Yalova Belediyesi ve Hali İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü tarafından Çanakkale Zaferinin 100. yılı münasebetiyle bunu düzenledik. Bu fotoğrafların buraya gelmesini sağlayan Ali Emiri Millet Yazma Eserler Kütüphanesi’ne de çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç ise, "Sizleri burada ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebeti ile düzenlenen bu serginin açılışında bulunmaktan çok mutluyum. Böylesi büyük bir zaferin bizden sonraki nesiller tarafından da en iyi şekilde anlaşılması gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.
Fotoğraf sergisinin ardından "100. Yılında Çanakkale Zaferi" konferansına geçildi. Konferans öncesinde Ali Emiri Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı’ya Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç tarafından Atatürk’ün Yalova’da geçirdiği günlerinin anlatıldığı kitap ile çiçek hediye edildi.
Konferansta Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Prof. Dr. Hatice Şahin zafer hakkında bilgiler verildi. Taşkıran, "Türk insanının en güç, hatta imkânsız şartlarda bile başarı kazanılabileceğine olan inanç perçinlendi ve milletimizin yükselen moral ve artan özgüveni ile 1. Dünya Savaşı’nın hemen bitiminde başlatılacak milli mücadelenin de, ilk kıvılcımlarını oluşturuldu. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna varan ulusal bağımsızlık mücadelesinin ilk ciddî sınavları da, Çanakkale muharebelerinde, Gelibolu yarımadasının kıyı ve tepelerinde verilmiştir. Çanakkale deniz ve kara muharebeleri süresince savaşa ve zafere kilitlenen Türk halkı, İstanbul ve Anadolu’ya ne kadar çok bağlı olduğunu daha iyi görmüş ve anlamıştır. Böylece giderek güçlenecek olan Anadolu’ya bağlılık duygusu, gelişmekte olan yeni Türk milliyetçiliğinin de yolunu açtı" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yalova’da Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yalova’da Kutlandı haberi güncellenecektir.

  YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:08
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı