Gündem Haberleri

  Çanakkale Zaferi kutlanıyor

  Hürriyet Haber
  18.03.2005 - 12:55 | Son Güncelleme:

  Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 90. yıldönümü tüm yurtta törenlerle kutlanıyor.

  "Çanakkale Şehitlerini Anma" etkinlikleri, Çanakkale Cumhuriyet Alanı’nda, Atatürk Anıtı’na çelenk  konulmasıyla başladı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağının göndere çekilmesiyle devam eden törene, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Belediye Başkanı Ülgün Gökhan ve diğer ilgililer katıldı. Cumhuriyet Alanı’ndaki törenin ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve diğer ilgililer ile Avustralya Büyükelçisi Jean Dunn, Tarihi Çimenlik Kalesi’ndeki Askeri Müze’yi gezdiler.

  Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Veysel Kösele, tören arabasıyla halkı selamladı.   
   
  Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, her 18 Mart Şehitler Günü'nü bu büyük destanının kahramanlarının aziz hatırasını anmak, Türkiye'nin istikrarı adına geçmişte yaşananlardan ibret dersleri çıkarmak için bir vesile kıldıklarını söyledi.

  ŞEHİT ASKERİN ŞİİRİ DUYGULANDIRDI
    
  Çanakkale Zaferinin 90'ıncı yıldönümü dolayısıyla Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde düzenlenen anma törenlerinde okunan Hakkari'de şehit düşen bir askerin yazdığı şiir katılımcılara duygulu anlar yaşattı.
   
  Törende, Çukurca-Üzümlü Jandarma Sınır Karakolu'nda görev yaparken 12 Aralık 1993'te girdiği silahlı çatışmada şehit düşen 1972 Sakarya doğumlu Jandarma Komando Onbaşı Zekeriya Gülyaman'ın şahsi eşyalarının içinden çıkan şiiri okunurken törene katılanların duygulandığı ve ağladığı gözlendi.

  Şehit askerin şiirindeki bazı mısralar şöyle: Olur ya, bir çatışmada ölürsem, arkamdan yas tutmayın/Elimden tüfeğimi almayın, O benim mezarıma sembol olacak/Yaramın kanını silmeyin, Ahrette hesabı sorulacak/ Göğsümden kör kurşunu çıkarmayın, O benim madalyam olacak...

  ŞEHİT ANNESİ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

  Çanakkale Zaferi’nin 90’ıncı yıldönemi nedeniyle Hava Şehitli’nde düzenlenen törende duygulu anlar yaşandı. Malatya’da 2 yıl önceki uçak kazasında şehit düşen Hava Pilot Üsteğmen Semih Desticioğulu’nun annesi Kevser Desticioğlu “Onu çok özledim” dedi.

  MESAJLAR

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: şehitlerin karşılıksız özverilerinin, Türk ulusunu tarihin her döneminde büyük ve güçlü kıldığını belirtti. Sezer, “Atalarımızın, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan güzel yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel sorumluluğumuzdur” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatanın ve milletin yüce varlığına el uzatmaya yeltenenlere verilecek cevabın, bundan 90 yıl önce bu topraklarda verilen cevaptan asla farklı olmayacağını belirterek, “Her yıl şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda geçmişten aldığımız bu mirası şan ve şerefle geleceğe taşımak için bir kez daha söz veriyoruz ve ant içiyoruz” dedi.

  TBMM Başkanı Bülent Arınç:“Bize vatanımızı kazandıran şehitler ve gazilerdir. Onlara ebediyen minnet ve şükran borçluyuz” dedi.

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, “18 Mart Şehitler Günü, 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiyemizin kutsal toprakları ile denizlerdeki hak ve menfaatini savunmak için aynı azim ve kararlılıkla gerektiğinde canımızı vermeye hazır olduğumuzu dosta ve düşmana bir kez daha ilan ettiğimiz gündür” dedi.

  Türkiye Gaziler Vakfı: Dün Çanakkale'de vatanın birlik ve bütünlüğü için savaştığımız düşmanla, bugün Güneydoğu'da karşımıza yeniden çıkan bu düşmanları  Çanakkale'de nasıl denize dökmüşsek, bugün hangi kimlik altında olursa olsun kafalarını koparmaya kararlıyız.

  İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda sonsuza kadar koruma, kollama azim ve kararlılığındayız” dedi.

  Denizli Valisi Gazi Şimşek, Asri Mezarlık'taki şehitlikte düzenlenen törende, şehitlerin vatanın bütünlüğü, bayrağın inmemesi için canlarını verdiklerini söyledi.

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, “Çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti, ilkelerden ödün vermeden ilerleyecek ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkacaktır” dedi.

  AK Parti Grup Başkanvekili  Sadullah Ergin, Çanakkale Savaşı'nın yakın dünya tarihinin de en önemli savaşlarından biri olduğunu bildirdi.

  KUTLAMALAR

  Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 90. yıldönümü nedeniyle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de anma töreni düzenlendi.

  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 90. yıldönümü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'nda sinevizyon gösterisi ve Çanakkale Şehitleri Orotoryosu'nun seslendirildiği törenle kutlandı.

  Aydın'da 18 Mart Şehitler Günü kapsamında düzenlenen törende, Vali Mustafa Malay, Belediye Başkan Vekili Mustafa Kozacıoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Kadir Ali Esener ve beraberindeki heyet, Tellidede Şehitliği'ne giderek dua ettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı