Ege Haberleri

EGE

  Çanakkale’ye hastane müjdesi

  Burak GEZEN / ÇANAKKALE (DHA)
  07.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.10.2008 - 20:48

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesinde 2000 yılında kurulan tıp fakültesi, araştırma ve uygulama hastanesine sonunda kavuşuyor.

  Çanakkaleliler’i, 350 kilometre yol katederek çevre illerdeki tıp fakültesi hastanelerinde şifa aramaktan kurtaracak olan hastane 11 Kasım’da hizmete açılacak.

  Daha önce öğrencilerini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okutan ve Çanakkale’de 2007-2008 eğitim öğretim yılında ilk kez öğrenci kabul etmeye başlayan ÇOMÜ Tıp Fakültesi, bir yıl aradan sonra bu kez araştırma ve uygulama hastanesini hizmete açıyor. Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak yapılan ve kaba inşaatı tamamlandıktan sonra araştırma ve uygulama hastanesi olması için ÇOMÜ Tıp Fakültesi’ne devredilen 100 yataklı hastane binası, yaklaşık 20 milyon YTL’lik bir yatırımla hizmet verebilecek duruma getirildi. ÇOMÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Genel Cerrah Prof. Dr. Yılmaz Akgün, devletin ayırdığı ödenekler ve başlatılan kampanyaya Çanakkaleliler’in verdiği destekle hastane inşaatının tamamlandığını ve cihaz alımlarının büyük bölümünün de gerçekleştirildiğini bildirdi.

  İlk önce poliklinik hizmete girecek

  ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi açılışının yapılacağı 11 Kasım 2008 tarihinin Çanakkale için milat olacağını belirten Başhekim Prof. Dr. Yılmaz Akgün, ilk etapta randevu sistemiyle yalnızca poliklinik hizmeti vereceklerini söyledi. Prof. Dr. Akgün, başlangıçta 50 öğretim üyesi 20 poliklinikle hizmet vereceklerini açıklayarak, "Hastanemizde dört ameliyathane ve servislerde 75 yatak bulunuyor. Yılbaşından itibaren hasta yatırmaya ve küçük ameliyatlar yapmaya başlayacağız. Şubat ayından sonra büyük ameliyatları yapabileceğiz. Ancak acil servis ünitemizi açmamız bir yılı bulacak" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı