Ege Haberleri

EGE

  Çanakkale topları gün ışığında

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Savaşları’nda İtilaf Devletleri’nin donanmalarındaki gemilerine geçit vermeyen ve zamanla tarlaların altında kalan toplar için valilik harekete geçti.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Kumkale Belediyesi’nin de katkı verdiği proje kapsamında geçen ay ilk kazma vuruldu. Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır’ın yürüttüğü projede, Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç ve ekibi yeraltı taraması yaptı.  Ardından mısır ve buğday tarlalarında toprağın altında kalan topların yerleri saptanarak, bölgeler haritalandırıldı. Sekiz bölgede yapılan kazılarla beş top çıkarıldı.
  Hurdacıların topların bir bölümüne zarar verdiğini belirten Sayılır, “Bu toplar belgelerde, kitaplarda hep yer alırdı. Ancak ilk defa ortaya çıktı. Toplar 19 ve 25 Şubat muharebelerinde etkin olarak yer almıştı. Ancak 18 Mart’ta giriş istihkamlarının tahrip edilip saf dışı bırakılması sonucunda toplar susturulmuştu” dedi.Sayılır, ay sonuna kadar devam edecek çalışma kapsamında iki bölgede daha kazı yapacaklarını, topların tamamen ortaya çıkarılmasının ardından nasıl değerlendirileceğini karar verileceğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı