Ege Haberleri

EGE

  Çanakkale, tek yürek

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Aydın'ın, tıp fakültesi kurulması başvurusunu YÖK kabul etti. Ancak, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), yatırım için henüz erken olduğu gerekçesiyle olumsuz görüş bildirdi. Çanakkaleliler, isteklerinde ısrar edip konsensüs oluşturdu.

  KENTE tıp fakültesi kazandırmak için gece gündüz çalışan Rektör Prof. Dr. Ramazan Aydın'ın girişimini Vali Vekili Mehmet Seyman, Belediye Başkanı İsmail Özay ve siyasi parti il başkanları destekledi. Siyasiler, Bakanlar Kurulu'ndan onay çıkması için birleşip Ankara'ya gideceklerini açıkladı.

  ÇANAKKALE Vali Vekili Mehmet Seyman, Belediye Başkanı İsmail Özay, DSP İl İkinci Başkanı Ali Ekinci, DYP İl Başkanı Mehmet Ünal, ANAP İl Başkanı Yaşar Demircan partiler üstü bir oluşumla ortak amaç çevresinde buluştuklarını, mücadele edeceklerini söyledi.

  Rektör Prof. Aydın, kentin tıp fakültesine acil ihtiyacı bulunduğunu, Sağlık Meslek Yüksek Okulu binasının kullanılacağını belirtti, ‘‘450 bin nüfuslu kente 750 yatak kapasiteli hastaneler yeterli değil. Fakülte hastanesini kurup, çağdaş tıp hizmetleri vermek istiyoruz'' dedi. Bilal AKSUNGUR

  İL BAŞKANLARI BİRLİK OLDU

  DYP: Ankara'ya gideriz

  DYP İl Başkanı Mehmet Ünal, ‘‘Devlet Hastanesi yeterince hizmet veremiyor. Zoru başarmak önemlidir. Tıp fakültesi kurulması için elimizden geleni herşeyi yaparız. Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkınca fakülte kurulur. Gerekirse tüm parti temsilcileri biraraya gelir, 10 otobüsü doldurur, Ankara'nın yolunu tutarız. Ankara'dan konunun takibini yapıyoruz''dedi.

  ANAP: Gerekeni yapacağız

  ANAP İl Başkanı Yaşar Demircan, ‘‘Bu konuda Başbakan Yardımcısı Ersümer'in büyük desteği var. Bakanlar Kurulu'nda problem olacağını sanmıyorum. Ne gerekiyorsa yapacağız. Çanakkale'nin buna ihtiyacı var. Bir lüks değil. Öğretim üyesi sirkülasyonu yüksektir. Çanakkaleli çok profesörümüz var. Onları getiririz'' dedi.

  DSP: Herkesi toplarız

  DSP İl İkinci Başkanı Ali Ekinci, ‘‘DSP olarak Çanakkale'ye fakülte kurulmasından yanayız. Öteki fakültelerin yanında yarar getireceğine inanıyoruz. Her durumda yarar getirecektir. Bürokratik engellerin olduğu duyuluyor. Milletvekilimiz Prof. Dr. Sadık Kırbaş da kurulmasını istiyor. Gerekirse hep birlikte Ankara'ya gideriz. Tüm sivil toplum ürgütleri, oda temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerini toplanabiliriz'' dedi.

  VALİ VEKİLİ SEYMAN:

  Hayati önemi var

  ÇANAKKALE Vali Vekili Mehmet Seyman, ‘‘Tıp fakültesi kurulması şehrimiz için hayati önem taşıyor. Şehirde 7'den 70'e herkes tıp fakültesi hastanesi yapılmasını istiyor. Biz de fakültenin kurulması için elimizden geleni yapacağız. Fakülteden sonra hastane kurulmasının pahalı bir yatırım gerektirdiğinin farkındayız. Ancak gerek arsa, gerekse inşaat aşamasında elbirliği yaparak bu işin üstesinden geliriz'' dedi.

  REKTÖR AYDIN:

  YÖK onayladı

  TÜRKİYE'nin 46. tıp fakültesinin onayını YÖK'ten aldıklarını belirten ÇÖMÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Aydın, Şubat sonunda bakanlar kurulunda konunun gündeme geleceğini bildirdi. DPT'nin olumsuz görüşünün bütün yatırımlar için ortaya çıktığını kaydeden Aydın, şunları söyledi:

  ‘‘Çanakkale'de tıp fakültesi için öğretim elemanı sıkıntımız olmayacak. Kurulacak fakültede çalışmak için İstanbul ve İzmir'deki tıp fakültelerinden başvurular var. Bakanlar Kurulu'nda onay alınması için Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer ile sürekli irtibat halindeyiz. Onay alınınca hazırlıklara başlayacağız. Öncelikle 50 öğrenci kapasiteli bir fakülte kuracağız. Daha sonra fakülte binası ve uygulama hastanesi yapacağız.''

  BAŞKAN ÖZAY:

  Yuvaya dönecekler

  ÇANAKKALE Belediye Başkanı İsmail Özay ‘‘Çanakkale çevresinde yaşayanlar İstanbul, İzmir ve Bursa'ya tedaviye gidiyor. Tıp fakültesi kurulursa herkes Çanakkale'de tedavi imkanı bulabilecek. Üniversitemizin dinamik bir yönetimi var. Son bir yılda gösterdiği gelişim, tıp fakültesi kurulması işini başaracağını ortaya koyuyor. Çanakkale ulaşım, deniz yolları ve insan sağlığı açısından tıp fakültesi için çok uygun bir şehir. Başka tıp fakültelerinde görev yapan profesörlerimizin yuvaya dönmek istediğini biliyoruz'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı