ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında "şehide anı yorganı"

AA / Mehmet Bayer
23.02.2015 - 11:07Son Güncelleme :

- Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda usta öğretici olarak görev yapan Serpil Şahin'in başlattığı proje kapsamında, Türkiye'nin yanı Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden gönderilen "kırkyama" parçalarıyla, "şehide anı" adı altında büyük bir yorgan oluşturulacak - Şahin: "Kadınların birlikteliğini sağlamak ve şehitlerimizi anmak için böyle bir proje oluşturduk. Bunu gelecek nesillere güzel bir anı olarak bırakmak istiyoruz" - "Şu ana kadar elimizde yaklaşık bin 400 parça var. Hedefimiz 2015 parçayı bir araya getirmek"

AA / Mehmet Bayer

ÇANAKKALE (AA) - MEHMET BAYER - Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda usta öğretici olarak görev yapan Serpil Şahin'in kişisel çabasıyla başlattığı proje kapsamında, Türkiye'nin yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden kadınların gönderdiği "kırkyama" parçalarıyla "şehide anı" adı altında büyük bir yorgan oluşturulacak.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projesinin Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi destekli olduğunu söyledi.

Bütün kadınları kapsayan projeye Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, Azerbaycan gibi ülkelerden katılımların olduğuna dikkati çeken Şahin, "Kadınların birlikteliğini sağlamak ve şehitlerimizi anmak için böyle bir proje oluşturduk. Bunu gelecek nesillere güzel bir anı olarak bırakmak istiyoruz" dedi.

Şahin, projede yer almak isteyen kadınların kırkyama (kumaş artıklarını birleştirerek örtü, yorgan yüzü yapma işi) kumaşlarını kendilerine gönderdiklerini ifade ederek, "İştirakçi kadınlar bu parçaların üzerine istedikleri mesajları, duyguları ve nereden katıldıklarını iğneyle işliyor. Kargoyla bana yolluyor" diye konuştu.

Projeyi sosyal medya üzerinden başlattığını, arkadaşlarına, Türkiye genelindeki bu işe meraklı insanlara sosyal paylaşım sitelerinden ulaştığını aktaran Şahin, şöyle konuştu:

"Onlar da başkalarına ulaştı. Ağımız her geçen gün giderek büyüdü. Yeni Zelanda ve Avustralya'daki bazı kadınlara yine bu şekilde ulaştım. Şu anda projeye yurt dışından 70 parça ulaştırıldı. Bu parçalar 50x50 santimetre ebatlı. Kırkyama bloklarında herkes dilediğini işleyebiliyor. Hiçbir sınırlama getirmedik. Herkes dilediği gibi, istediği renklerde, motiflerde çalışsın istedik. Şu ana kadar elimizde yaklaşık bin 400 parça var. Hedefimiz 2015 parçayı bir araya getirmek. Bunlar birleştirilip, büyük bir yorgan oluşturulacak. Bu yorganı ilk aşamada özel bir mekanda sergilemek istiyoruz. Ayrıca, Asya ve Avrupa yakası arasında boğazdan teknelerle geçirmek istiyoruz. Burada birliktelik ve barış mesajı vermek istiyoruz."

- "Çanakkale Savaşları'nda barışı yansıtan bir proje oldu"

Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Yasemin Şenol ise projenin öğretmenlerinin tamamen kişisel çabasıyla oluşturulduğunu bildirdi.

Şahin'in ciddi bir çaba harcadığını dile getiren Şenol, şunları kaydetti:

"Tüm Türkiye'ye yayıldığı kadar diğer ülkelere de yansımış. Biz bu aşamada girdik projeye. Çok da mutlu olduk. Projede amacımız yorgandan farklı yerlere kaydı. Birliktelik, beraberlik mesajı vermek için yapılmış bir yorgandı. Kadınların dayanışması, Çanakkale Savaşları'nda barışı yansıtan bir proje oldu. Bunu başarabilirsek çok güzel olacak. Belki 100-200 yıl sonra da bu proje sayesinde torunlarımız bizim isimlerimizi görecek. Böylelikle bir duygu seli oluşur diye düşünüyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında "şehide anı yorganı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2015 tarihinde saat 11 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında "şehide anı yorganı" haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:35
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  13:34
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:17
Sayfa Başı