Ege Haberleri

EGE

  Çanakkale Savaşları'nın 100.yılına dev proje

  Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE
  05 Aralık 2014 - 01:35Son Güncelleme : 04 Aralık 2014 - 10:56

  ÇANAKKALE Savaşları'nın 100'üncü yılı olan 2015'e yönelik olarak Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan tarafından hazırlanan simülasyon projesi Vali Ahmet Çınar'a özel bir sunumla anlatıldı.

  Valilik toplantı salonundaki sunumda, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve 100'üncü Yıl Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş da yer aldı. Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan tarafından sunumu yapılan 2015 Simülasyon ve 3D Projesi'nde Çanakkale Savaşları'nın hologramlar, üç boyutlu filmler, ses ve görüntülerle ziyaretçilere aktarılarak o günkü savaş koşullarının hissettirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

  Vali Ahmet Çınar'a projeyi anlatan Mustafa Erdoğan, bir kubbede 360 derece halinde gösterilecek filmle ziyaretçilerin savaşın ortasındaymış gibi bir hisse kapılacaklarını kaydetti. 70 metre uzunluğunda yapılacak giriş ve çıkış tünelleriyle ziyaretçilerin, savaşta şehit düşmüş askerlerin hikayelerini gözyaşlarıyla izleyeceklerini belirten Erdoğan, tünel çıkışında taarruz gecesi, Gelibolu Yarımadası'nda nöbetteki askerlerin gördüğü manzaranın deniz üzerine video yerleştirmesi sayesinde aynen gösterileceğini söyledi. Projede kullanılacak teknolojiyle gemilerin denizin üzerinde yüzüyormuş hissi yaratılacağını ifade eden Mustafa Erdoğan, kurulacak projeksiyonlarla da ziyaretçilere savaşın her anının hissettirileceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı