ANTALYA HABERLERİ

Çanakkale kahramanı İbradı'da anıldı

DHA
30.04.2017 - 10:51Son Güncelleme :
DHA

 

Bülent ÜLKER/İBRADI,(DHA) - ÇANAKKALE kara muhaberelerinde Arıburnu Sahili'nde düşman askerlerine ilk kurşunu atarak savunmayı başlatan İbradılı Gazi İbrahim Hayrettin Ağıldere düzenlenen konferansla anıldı.

İbradı Belediyesi tarafından Çanakkale Kahramanı Gazi İbrahim Hayrettin Ağıldere'nin anılması dolayısıyla konferans düzenlendi. İbradı Belediyesi Muammer Aksoy Kültür Evi'nde yapılan toplantıya Kaymakam vekili Muhammed Emin Nasır, Belediye Başkan vekili Fuat Dülek, belediyesi meclis üyeleri, kamu kurum kuruluş yetkilileri, öğrenciler ve vatandaş katıldı. Çanakkale savaşları araştırmacısı-yazar Prof. Dr. Haluk Oral'ın 'Çanakkale Muharebeleri ve Bir Kahraman: İbradılı İbrahim' konulu sunum yaptı, tarihçi-yazar Ahmet Uslu ise Çanakkale gazilerini ele aldı.

Konferansta konuşmacılar 25 Nisan 1915 sabahı, Arıburnu Sahili'nde yaşanan yoğun kara çarpışmasındaki cesur savunmanın, savaşın seyrini Türkler lehine çevirdiğine dikkati çekti. Bu sahilin korunması görevini üstlenen 27'nci Alay 2'nci Tabur 4'üncü Bölük 1'inci Takım komutanı Gazi İbrahim Hayrettin Ağıldere'nin sabaha karşı yapılan ilk çıkarma anında, düşman askerlerine ilk kurşunu atarak hücumu başlattığı ve takımına cesaret vererek düşmanın ilk sandallarından gelen askerlerin kıyıya çıkmasına engel olduğu vurgulandı. Burada kazanılan saatlerin 57'inci Alay'ın ve Yarbay Mustafa Kemal'in birliğinin kendilerine yetişmesine ve savaşın kazanılmasına zaman tanıdığına işaret edildi.

Konferansta ayıca İbradılı Gazi İbrahim Hayrettin Ağıldere'nin torunu ressam Gülsima Ağıldere Baykal'ın 25 Nisan 1915 günü anısına ithaf ettiği 3 resim de sergilendi. Konferans bitiminde katılımcılara günün önemine binaen Çanakkale'de savaşan Mehmetçiğin bir öğünü olan üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Çanakkale kahramanı İbradı'da anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale kahramanı İbradı'da anıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı