ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale’de 833 Ruhsatlı Balıkçı Gemisi Var

IHA
02 Eylül 2015 - 16:00Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 16:01

DENİZLERDE AV SEZONU TÖRENLE AÇILDI

IHA

2015-2016 Su Ürünleri Av sezonu, Biga İlçesi Kemer Köyü Limanında düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale’de ruhsatlandırılmış 833 Balıkçı gemisi olduğunu söyledi.
Törene, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahattin Ergun, Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Murat Yiğit, Prof. Dr. Uğur Altınağaç, Prof. Dr. Uğur Özekinci, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Tamer Alpul, Biga İlçe Jandarma Komutanı, S.S. Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Hasan Uysal, Kemer Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Müdürü Mustafa Çiftçi, Kemer Köyü Muhtarı Veysel Güler, çok sayıda balıkçı ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balıkçılık sektörü yüzbinlerce insana ekmek kapısı olduğu gibi gelişen ülkemizin büyüyen nüfusunu beslemekte önemli bir kaynaktır. Çanakkale ilimizde uzun kıyı sınırları ve zengin iç su kaynakları ile bu sektörde önemli bir yer tutmaktadır. Ege Denizi ve Marmara denizine kıyısı olan İlimiz 671 km.lik sahil şeridi ile Çanakkale Boğazı, Saroz Körfezi, Edremit körfezi, Bozcaada ve Gökçeada gibi iki adaya sahip olup, geniş av sahaları, avcılık çeşitliliği, tür çeşitliği bakımından zengindir. Müdürlüğümüzce ruhsatlandırılmış 833 Balıkçı gemisi bulunmakta olup, ilimizde faaliyet gösteren 6 adet gırgır gemisi Kemer Köyümüzde bulunmaktadır. Kemer Köyü İlimiz açısından önemli bir balıkçılık merkezidir. Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır gemileri için 1 Eylül 2015 de, trol gemileri için 15 Eylül 2015 de sona ererek, yeni av sezonu başlayacaktır. Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre bu av sezonunun bol ve bereketli geçmesi beklenmektedir. Halkımıza insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin sezon boyunca bol bol tüketmeleri tavsiye edilir. 2015-2016 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından, balıkçılar yeni balık avı sezonunun başlamasıyla "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çanakkale’de 833 Ruhsatlı Balıkçı Gemisi Var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale’de 833 Ruhsatlı Balıkçı Gemisi Var haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:17
  • Akşam
   20:16
  • Yatsı
   21:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı