« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçecekler

Çanakkale Boğazı'nı Yüzerek Geçme Yarışması'na bu yıl 20 ülkeden 167'si yabancı olmak üzere toplam 505 kişi katılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çanakkale Rotary Kulübü 2012-2013 dönem Başkanı Erdal Gezen, düzenlediği basın toplantısında, yarışların Avrupa yakasındaki Eceabat kumsalı ile Asya yakasındaki Çimenlik Kalesi arasındaki 3.5 millik parkurda yapılacağını söyledi.

Gezen, öyküsünü mitolojiden, “Leondros ve Hero”nun aşkından alan, Türkiye'de düzenlenen Avrupa'dan Asya'ya ilk kıtalar arası yüzme yarışması olan, 30 Ağustos 1985 yılında ilki kulüp üyelerinden Özer Öner tarafından gerçekleştirilen yarışı düzenlemedeki amaçlarının, Rotary'nin toplum hizmetlerini kitlelere tanıtmak, “barış ve kültür kenti” Çanakkale'nin tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini göstermek ve kentin turizm potansiyeline katkı sağlamak olduğunu bildirdi.

Bu yıl ki yarışmaya 333 yerli, 167 yabancı ve 5 engelli yüzücünün kayıt yaptırdığını dile getiren Gezen, “Bu yıl kayıtlarımızda bir ilk yaşanarak 12 saat gibi kısa süre içinde tüm yarışmacı kontenjanımız dolmuştur. Önümüzdeki sene için yarışmacı kontenjanının artırılmasına ve yarışmamıza katılacak yüzücülerde belli şartların aranmasına yönelik kural değişikliklerini de kapsayan çalışmalarımız olacaktır” dedi.

Gezen, yarışmanın 30 Ağustos'ta saat 13.00'de başlayacağını, 14.30'da tamamlanacağını ifade ederek, “Yarışmamız erkekler ve bayanlar ile engelliler olmak üzere 13 kategoride gerçekleşmektedir. Güvenlik önlemleri arasında sağlık sorunlarına karşı tıbbi müdahale ekibi, kılavuz tekneler, can kurtarma botları, sahil güvenlik ve deniz polisi botu organizasyonumuz içerisinde yer alacaktır” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz