ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale Belediyesi'nden köprübaşına 'Akıllı Kavşak' uygulaması

DHA
31.03.2016 - 12:54Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Belediyesi, trafiği düzenlemeye yarayan bir çalışma olan Akıllı Kavşak Sistemi'ni, Cuma Pazarı Kavşağı'nda uygulanmaya başladı. Sabit bir süreye bağlı olmaksızın, yoğunluğa göre trafik ışıklarının yeşil veya kırmızı yanmasını sağlayarak, trafiği düzenleyen bir sistem olan Akıllı Kavşak, CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından yapıldı.
Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ve ilgili personelin katılımıyla gerçekleşen tanıtımda konuşan belediye Başkanı Ülgür Gökhan, özellikle sabah ve akşam saatlerinde oldukça yoğun olan kent trafiğini düzenlemek adına uygulamanın ilk olarak Cuma Pazarı Kavşağı'nda başlatıldığını belirtti. Başkan Gökhan, "Kavşaklarda, her bir yöne belli bir sürede yeşil, ardından kırmızı ışık yanıyor ve kırmızıda da belli bir bekleme süresi var. Akıllı Kavşak'ta ise, boş olan şeridin ışıklarını kırmızıya, yoğun şeridin ışıklarını da yeşile çevirerek bekleyen araçların trafiğe katılmasını sağlıyoruz" dedi.
KARBON AYAK İZİMİZİ AZALTIYORUZ
Akıllı Kavşak Uygulamasının ayrıca çevreci bir yaklaşım olduğunu belirten Başkan Gökhan, "Sabit ışık, trafik yoğunluğunu arttırıyor. Boş şeritler varken, başka bir aksta yoğunluk oluyor. Bu da hem zaman kaybı hem de yakıt tüketimini arttıran ve çevre kirliliğine sebep olan bir durum. Dolayısıyla akıllı kavşak bir anlamda çevreci bir yaklaşım ve karbon ayak izimizi de küçültmeye yönelik bir etkisi olacak. Bu tür uygulamalar, karbon ayak izinin azalması için alınan tedbirlerden bir tanesi" diye konuştu.
Başkan Gökhan, kavşakların kamera sistemi ile izlendiğini belirterek, geçen araç sayısının takibe alınabildiğini, bunun aynı zamanda güvenlik açısından da önemli bir durum olduğunu ifade etti. Otomatik olarak çalışan akıllı kavşak sisteminin kameralar aracılığıyla kontrol merkezinden de takip edildiğini belirten Gökhan, ambulans geçişi, çeşitli aksamalar gibi gerekli durumlarda sinyalizasyona müdahale edilebildiğini kaydetti.
IŞIKTA BEKLEME SÜRESİ DÜŞECEK
Başkan Gökhan, Cuma Pazarı Kavşağı'nda sabah ve akşam saatlerinde farklı olan araç yoğunluğu tespitlerine göre, sabah saatlerinde yüzde 39,5, akşam saatlerinde de yüzde 34 oranında bekleme süresinin düşeceğini belirtti. Günde yaklaşık 19 bin aracın geçiş yaptığı Cuma Pazarı Kavşağı'nda ortalama yüzde 30'a varan vakit ve yakıt kazancı sağlanmış olacağını belirten Başkan Gökhan, sistemin ilerleyen süreçte kentteki diğer kavşaklarda da uygulanmasının hedeflendiğini söyledi.
Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAF

==KUTU=

AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ
Trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklara yerleştirilen Akıllı Kavşak Kontrol Sistemi, kavşağa bağlı her yön için bir adet akıllı kamera ve tüm bu kameralardan elde edilen verilerin toplandığı bir merkezi üniteden oluşmakta olup her bir kamera ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilmektedir. Sistem bünyesindeki akıllı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısı tespit edilmektedir. Kavşak kollarındaki araç sayılarını tespit eden sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetmektedir. En yoğun olan yöne, daha uzun süre ile yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza indirilmektedir. Belediye bünyesinde Cuma Pazarı Kavşağı'nda kurulan sistem sayesinde, ortalama araç bekleme süresi yüzde 30 oranında azaltılmış olup, günlük 19 bin aracın daha hızlı ve daha konforlu şekilde kavşağı terk etmesi mümkün hale gelmiştir. Bununla birlikte, kavşaktan elde edilen verilerin toplanması, değerlendirilmesi ve kavşağın canlı olarak izlenmesi amacıyla belediye bünyesindeki sunucular üzerinde çalıştırılan Trafik Kontrol Merkezi Yazılımı mevcut. Bu kontrol merkeziyle kavşaktaki canlı kamera görüntüleri izlenebilmekte, buraya bağlı her bir yönden geçen araç sayıları kayıt altına alınmakta, uygulanan sinyal süreleri ve planları kayıt altına alınmakta, acil ve gerektiği durumlarda kavşaktaki sinyalizasyona müdahale edilebilmekte. Ayrıca, kavşağın da bulunduğu caddelerdeki trafik yoğunluk haritası görülebilmekte,sinyalizasyonda yaşanan arızalar kayıt altına alınabilmekte ve anında müdahale edilebilmekte.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çanakkale Belediyesi'nden köprübaşına 'Akıllı Kavşak' uygulaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 12 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale Belediyesi'nden köprübaşına 'Akıllı Kavşak' uygulaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı