ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan:

AA / Burak Akay
14.01.2015 - 14:03Son Güncelleme :

- "Gazetecinin görevi halka doğru haber vermektir. Halkın haber alma özgürlüğüne tecavüz yanlı ve taraflı haber vermektir. Bunu maalesef genel medyada görüyoruz"

YEREL HABERLER ÇANAKKALE

AA / Burak Akay

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Gazetecinin görevi halka doğru haber vermektir. Halkın haber alma özgürlüğüne tecavüz yanlı ve taraflı haber vermektir. Bunu maalesef genel medyada görüyoruz" dedi.

Başkan Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir otelde düzenlediği toplantıda gazetecilerle bir araya geldi.

Bu yıl geleneksel buluşmayı bazı nedenlerden dolayı gecikmeli olarak yaptıklarını belirten Gökhan, Türkiye’de basının baskı altında olduğunu söyledi.

Basına yapılan baskının bir an önce sona ermesi dileğinde bulunduklarını ifade eden Gökhan, "Gazetecinin görevi halka doğru haber vermektir. Halkın haber alma özgürlüğüne tecavüz yanlı ve taraflı haber vermektir. Bunu maalesef genel medyada görüyoruz. Gazeteler ayrılmış durumda, havuz gazetesi bilmem ne gazetesi. Bu gazeteler için önemli olmayabilir ama, taraf olmak onlara bir avantaj sağlayabilir, hükümet nezrinde ve başka konularda. Burada en önemli sıkıntı, halkın doğru haber alma özgürlüğüne engel olmuş oluyor. Bu çok büyük haksızlıktır. Basın çok önemlidir. Basın olmazsa olmaz bir güçtür. Halkın haber alma özgürlüğünü sağlayan bir kurumdur basın. Dolayısı ile basının önemli olduğu kadar, aynı zamanda görevlerinin de bu olduğunu ifade etmek istiyorum. Ancak bunlar yapılırken, şu noktalara geldik. Maalesef bugün birilerinin payandası olma noktasında gelen basın sayısı giderek artıyor. Bir kere bunu şiddetli biçimde, eleştirmemiz lazım. Normal haber yapan, doğru haber yapan, iktidarların yanlışlarını eleştiren ya da onlarda doğru haber yapan insanların manevi baskı altında olmasını şiddetle kınıyorum. Bir an önce bunların sona ermesini diliyorum" diye konuştu.

Paris’te bir dergide yapılan katliamı kınayan Gökhan, Çanakkale’de geçen yıl bir yerel internet haber sitesi sahibi Cemal Oral’ın saldırıya uğramasının ardından faillerinin bulunmamasını da eleştirdi.

Toplantı sonunda her yıl geleneksel olarak bir gazeteciye verilen hediye, bu yıl yerel bir yerel gazetede muhabir olarak çalışan Mine Tarım’a verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan: haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:23
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı