Gündem Haberleri

  Can kurtaran sporcular

  A.A
  14.01.2006 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor'un Sualtı Hokeyi ve Rugby Takımı Antrenörü Ali Hüseyin Tomak, sporcularının yaz döneminde, Karadeniz sahillerinde gönüllü cankurtaranlık yaptığını, yaklaşık 5 ayda 104 kişiyi boğulmaktan kurtardığını söyledi.

  Tomak, Kandıra İlçesi'nin Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı ve Babalı sahillerinde, Kocaeli Sualtı Spor Kulübü ve itfaiyenin de katılımıyla gönüllü cankurtarma ekibi kurulduğunu hatırlattı. Tomak, her yıl onlarca boğulma olayının yaşandığı sahillerde geçen yaz yalnızca 3 kişinin boğulduğunu kaydetti.

  Gelecek yaz aylarında da özel turnuvalara katılmadıkları dönemlerde can kurtarmaya devam edeceklerini ifade eden Tomak, şöyle konuştu:

  “Periyodik olarak haftanın üç günü antrenman yapıyor, önümüzdeki ay başlamasını beklediğimiz lige en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Ligin tamamlandığı dönemlerde özel turnuvalara katılarak, yaz aylarında ise cankurtaran olarak görev yaparak formumuzu koruyoruz. Geçen yıl yaz döneminde, Karadeniz'de Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı, Babalı sahillerde 104 kişiyi boğulmaktan kurtardık. Bu yaz da özel turnuvalar olmadığı dönemlerde aynı şekilde can kurtarmaya devam edeceğiz.”

  Sualtı antrenmanları yaptıkları ve kondüsyona dayalı bir sporla uğraştıkları için denizde ve havuzda başarılı olduklarını dile getiren Tomak, şunları söyledi:

  “Suyun altında hareket etmeyi, nasıl davranılması, nefesin nasıl kullanılması gerektiğini bilen sporcularımız, denizde zorluk çekmeden kurtarma görevi yapabiliyor.

  Her yıl boğulma olayının fazla olduğu Cebeci ve Kumcağız sahillerinde geçtiğimiz yaz döneminde yalnızca üç kişiyi kaybettik. O da görevde olmadığımız erken saatlerde boğulmaların meydana gelmesinden kaynaklandı.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı