Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Can Dündar’ın Mustafa’sını çok sevdik

Cumhuriyet’in 85 inci, Atatürk’ün ölümünün de 70 inci yılındayız. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen, hala ne Cumhuriyet, ne de Atatürk konusunda bir uzlaşıya varabildik. Can Dündar’ın Mustafa’sını seyrettikten ve tepkileri duyduktan sonra, bu gerçek daha net şekilde karşımıza çıktı.

Cumhuriyet’imiz 85 yaşına girdi.

 

Bu Cumhuriyeti kuran kişiyi de70 yıl önce kaybetti.

 

Birde bugünkü duruma bakın.

 

Hala Cumhuriyet’in iç dengelerini yerine oturtamadık. Dindar ve muhafazakar görüşlerle, laik kesimler arasında uzlaşı dahi aranmıyor. Tam aksine, kimin gücü kime yetiyorsa onun dediği yapılıyor. Değişen koşullar, uluslararası konjonktür dikkate alınmıyor.

 

 Atatürk’ü kaybedeli 70 yıl oldu. Hala, nasıl birinsan olduğunu tartışıyoruz. Kimi için, üstünetoz kondurulmaması gereken bir lider. Her sözü bir altın. Kimileri için ise, din düşmanı, dindarlara zarar veren bir insan.

 

Can Dündar işte bupandora kutusunun kapağını açtı, resmi ideolojininsokaklara diktiğitaş heykelleri yıktı.

 

MUSTAFA’nınPazartesi günü Dolmabahçe Sarayındaki gösterisini izledim.

 

Mustafa’daha çok sevdim. Ona hayran oldum.

 

CanDündar, 70 yıldır ilk defa bize bronz heykellerdeki sert bakışlı, at üstünde uçar gibigiden veya siyah-beyaz fotoğraflardakiçok ciddi, hatta katı bakışlı bir lideri değil, Atatürk’ün insan tarafını gösterdi.

 

Aşık olan, sevgilisine Fransızca nefis mektuplar yazan, içki içen, arkadaşlarıyla eğlenip şarkı söyleyen, dans eden bir Atatürk’le karşılaştık.

 

Gerektiğinde, görüşlerini paylaşmadığı insanlarla da işbirliği yapan, hedefine varmak için şeytanladahi el sıkışan, gerçekçi bir lideri tanıttı.

 

Can Dündar, 70 yıldır kendi kendimizi hapsettiğimiz fildişi kafesin kapısını açtı.

 

Ben kendimi Mustafa’yaçok daha yakın hissettim. Onu, bronz atlar üstünde şaha kalkmış heykellerinden daha çok sevdim. Daha çok benimsedim.

 

Eline sağlık Can Dündar.

 

                                             *                                           *                               *

TERÖR DAHA DA ARTACAK...

 

PKK terörününson durumuna bakarsak, gelişmeleri iki şekilde okuyabiliriz.

 

Madalyonun bir yüzü, PKK’nın birden bire eski günlerini hatırlatır şekilde toparladığını, bölgede durumu kontrolüne aldığı ve istediği zamanistediği kadar insanı sokağa dökebileceknoktaya geldiğini gösteriyor. Karşımızda, bitti bitiyor denirken içten ve dıştan ardı ardına saldırlar düzenleyen,  güç gösterisindeki bir örgüt var...

 

Madalyonun bir de öbür yüzü var...

 

İstihbarat raporlarına göre, telaşa kapılmış ve elindeki son derece önemli iki kaleyi kaybetmemekiçin ölümüne bir terör dalgasını başlatmış bir örgüt ile karşı karşıyayız.

 

Telaşın bir nedeni, önümüzdeki yerel seçimlerde, Diyarbakır veya bölgedeki başka bazı belediyeleri AKP’ye kaptırma olasılığı.

 

Telaşın diğer önemli nedeni, Kuzey Irak’ı kaybetme tehlikesinin son aylarda giderek artması. Barzani-Ankara yakınlaşmasını gösteren işaretlerin çoğalması.

 

PKK bu iki konuda da, durumunu kontrol altında tutabilmek için terörü arttırıyor.

 

Bölgede ne kadar çok olay çıkarır, sokak gösterilerini, yürüyüşleri ne kadar arttırır, Türk güvenlikgüçlerine ne kadar saldırırsa,halkı o kadar arkasına alacağına inanıyor. Gerilim sayesinde, eski taraftarlarını,daha önceki seçimlerde AKP’ye kaymışolanları da tekrar yanına çekebilecek. Nitekim, yaratılan ortamın PKK’ya avantaj sağladığı da görülüyor.

 

Aynı şekilde, PKK dışarıdan (Kuzey Irak’tan) kaynaklanan saldırılarını da arttırarak güçlüolduğu mesajını veriyor. Ancak asıl amacı Barzani’ye “Türkiye ile anlaşmaya gidersen buraları ateşe veririm” diyebilmek.

 

Güvenlik Kuvvetlerindeki bilgiler, bu durumungiderek artacağı ve önümüzdeki dönemde dahaçoksayıda eylem ve baskınla karşılaşılacağı yönünde.

 

Bu konuda, PKK içinde de görüş ayrılıkları var.

 

Örgütten gelen istihbarat bilgileri ve haberleşmelerden elde edilen ipuçları, terörün böylesinearttırılmasına karşı çıkanların çoğaldığını gösteriyor.

 

Terör belki PKK’nın etkinliğini arttırıyor, ancak öte yandan da Türk kamuoyundaki tepkileri çok yaygınlaştırıyor. Diğer büyük sakıncası, gözdağı vermek istedikleri Barzani-Talabani’yi de korkutması ve Ankara’nın yanına itilmelerine neden olması. PKK içinde bir diğer kaygı,terör dozunu arttırmanın, Avrupa’daki “Terörist PKK” imajını yaygınlaştıracağı,hükümetlerin baskılarını yoğunlaştıracağı, örneğinAvrupa Parlamentosunda artık eskisi kadar destekbulamayacağı şeklinde...

 

PKK, cinayetlerini arttırmaya hazırlanırken büyük risk alıyor. Eğer Ankara’da gözlenen yeni toparlanma işaretleri somut sonuç verirse, örgüt hem içerde, hem de dışarıda çok büyükkayıplara uğrayabilir. Yeter ki, Devlet içinde gerçek bir koordinasyon kurulabilsin ve eski dağınıklıktan kurtulunsun.

 

Özetle, önümüzde çok gerilimli bir dönem var.

 

Sabırlı olmaktan başka çare yok.

X