ÇANAKKALE HABERLERİ

Çan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

IHA
29.10.2015 - 13:17Son Güncelleme :

ÇANAKKALE'NİN ÇAN İLÇESİNDE CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 92'NCİ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI.

IHA

Çanakkale’nin Çan ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.
Tören, bugün sabah saatlerinde Atatürk Şehir Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören de günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, "19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde ’Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare şekli Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, milli hayatı bitmiş sayılan bir milletin yurdumuzun her köşesini sulayan kanların bedeli , özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür. Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarındandır. Cumhuriyet milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesi çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma göstergesidir. Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyetimizin 92. Yılını kutluyor, Büyük Önder Atatürk, silah arkadaşları ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükran ile anıyorum" dedi.
Kaymakam Kakilloğlu’nun konuşmasının ardından öğrencilerin hazırladığı yöresel halk oyunları izlendi. Gösterileri ile çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin hediyeleri verildi. Atatürk şehir meydanındaki tören okulların resmi geçişi ile sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı