Çan’da 21 bin Kale emeklisi var ağanın eli tutulmaz

Hürriyet Haber
24.07.2007 - 00:20 | Son Güncelleme:

TÜRK sanayisinin duayeni İbrahim Bodur, sanayicilikte 55’inci, seramikte de 50’inci yılını 26-27-28 Temmuz’da Çan’da, fabrikalarının bulunduğu yerde kutlayacak. Anadolu’da işsizlik ve fakirlik nedeniyle yaşanan göç ve terör düşünüldüğünde İbrahim Bey’in ’50 sene önce doğduğu yere fabrika kurması’ Türkiye’nin hem bugününe hem de geleceğine önemli mesaj.

Onun 50 yıl önceki vizyonu Anadolu’daki küçük bir ilçeye neler kazandırmış bir bakalım: "50 yıl önce bin nüfuslu Çan ilçesi bugün 35 bin nüfuslu. Çan; zengin şehirlerin ilçeleri hariç, 872 ilçe arasından 121’inci sıraya çıkmış. Köyleriyle birlikte Çan, sanayide çalışan sayısı nüfusuna oranı en yüksek 17’nci ilçe. Türkiye genel işsizlik oranı yüzde 10 civarında ama 2007’de Çan’daki işsizlik oranı yüzde 1 civarında. Kalifiye eleman bulmakta da sıkıntı çekiliyor. Çan kişi başına milli gelirde bütün ilçeler arasında 71’nci, devlete vergi ödemede 112’nci sırada. Çan’daki Çanakkale Seramik Fabrikaları’ndan bugüne kadar 21 bin kişi emekli olmuş."

Bu veriler Türk işadamlarının en azından doğdukları yerlere yatırım yapmaları halinde yoksulluğun nasıl yenildiğini, Anadolu’nun kentlerinin, kasabalarının hatta köylerinin ekonomik ve sosyal bakımdan nasıl geliştiğini kanıtlıyor.

İbrahim Bodur, her platformda bu durumu anlatmaya gayret ediyor ve üç nesildir sürdürdüğü mücadeleden de geri durmuyor. Çan’daki tesislerinde 4 bin kişiye, diğer kuruluşlarla birlikte 6 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan duayen sanayici, geçtiğimiz günlerde Yozgat’ta da üç fabrika birden açtı. Böylece Türk insanına iş ve aş götürme yarışında hiç ayrım yapmadığını da kanıtladı.

Bodur’un Yozgat Yerköy’de kurduğu ’Kale Grubu Orta Anadolu Fabrikaları’ 562 dönümlük bir alanda yer ve duvar karosu üreten iki hatlı fabrikası ile Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin seramik yapıştırıcısı üreten bir fabrikasından oluşuyor. İbrahim Bodur’a artık pozitif anlamda ’sanayinin ağası’ demeliyiz. Çan’da bir fabrikayla başladı 44 fabrika kurdu. Şimdi Yozgat’ta 3 fabrikanın birden bacasını tüttürdü. Anadolu insanı da artık İbrahim Bodur’a, "Ağanın eli tutulmaz" diyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı