MERSİN HABERLERİ ÇAMLIYAYLA HABERLERİ

Çamlıyayla’da arıcılara kovan desteği

DHA
12.06.2018 - 11:54Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi, 'Mersin İli Arıcılığı Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında Çamlıyayla ilçesinde 240 üreticiye arı kovanı dağıttı.
Çamlıyayla Belediyesi binasının önünde gerçekleşen dağıtıma Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Milletvekili Baki Şimşek, Çamlıyayla Kaymakamı Uğur Ünsal, Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, oda ve dernek temsilcileri ve üreticiler katıldı.
Törende konuşan Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu hizmetler ve projeler Türkiye’de diğer belediyeler tarafından örnek alındığını belirterek, "Sizlerin arasından çıktık. Sizlerin sıkıntısını çok derinden biliyoruz ve bu bölgedeki insanlarımızın her şeyin en iyisine layık olduğu bilinciyle hareket ediyor, her türlü desteği veriyoruz. Birçok büyükşehirde tarımla ilgili hiçbir proje yok. Çünkü yasa bunu ihtiyari bırakmış yani Büyükşehir Belediyesi isterse yapar isterse yapmaz. Ama biz bölgenin yapısını, vatandaşın nelerle iştigal ettiğini, hangi sıkıntıları çektiğini biliyoruz. Tarımla uğraşırken hiçbir eğitim almadan anam babam usulü ile bu işleri götürmeye çalıştığını, teknolojiden yeterince faydalanmadığını biliyoruz. Bu konuda kafa yoruyor projeler üretiyoruz. Tarımla ilgili Mersin’i bir bütün olarak ele alıp, her bölgeye ihtiyacı olan desteği veriyoruz" dedi.
Tarımsal hizmetler konusunda üreticilere verdikleri destekleri de anlatan Başkan Kocamaz, "Cumhuriyetimiz 95 yaşında. Biz göreve geldiğimizde 91 yaşındaydı. Bu 91 yıllık süre içerisinde maalesef bölgemizin kırsalı yeterince hizmet alamamış. Biz yolsuz ve susuz yerleşim birimi bırakmayacağız dedik. Allah’a şükür 5 bin 500 kilometrelik yol ağımızın tamamına yakınını asfaltla kapladık. Cumhuriyet tarihinde görülmeyen hizmeti son 4 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarla buluşturduk. Bu bize gurur veriyor" diye konuştu.
Çamlıyayla Belediye Başkanı Tepebağlı da, kırsalda yaşayan insanlar olarak Büyükşehir Belediyesi'ne minnettar olduklarını kaydederek, şunları söyledi:
"Öncesinde nüfusumuz aşırı derecede şehirlere kayıyordu. Nüfusun kaymaması için insanlarımızın burada ürün yetiştirip, satması gerekiyor. Bugüne kadar çok fazla insanımızı gönderdik. Ama bu makûs talihimizi Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalarla yendik. Dağıtılan domates, ceviz, asma fideleri sayesinde Çamlıyayla’nın çehresi değişmeye başladı.  Bu projelerle üreticilerimiz ilçemizde kalmaya başladı. Şehirden ilçemize doğru dönüşlerde başladı. Çamlıyayla kır balı konusunda marka haline gelmişti. Ama Büyükşehir’in bu destekleri balımıza değer katacak, üreticilerimizi teşvik edecektir. Kırsala çok önem veren başkanımıza çok teşekkür ediyorum."
Konuşmaların ardından üreticilere proje kapsamında kovan dağıtıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çamlıyayla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çamlıyayla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çamlıyayla’da arıcılara kovan desteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı