Gündem Haberleri

  Çamlıhemşin'de ‘burası acaristanbul değil’ tepkisi

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  30.10.2007 - 14:41 | Son Güncelleme:

  RİZE Çamlıhemşin'de Milli Park sahası içindeki Kavron Yaylası'na inşa ettiği ahşap ev ve kahve nedeniyle para cezasına çarptırılan Abdullah Özcan, ‘Milli Park ve Sit Kurulu’nun dikkatine’ başlıklı, ‘Burası Acaristanbul değil, taa yukarı Kavron Yaylası. Burada orman arsa, villa yapılıp paraya çevrilemez. Burada yapılan evler yaylacılık, örf, adetlerimizin devamı için yapılır. Bilgilerinize’ yazdırdığı tabelayı işyerine astı.

  7 köyün ortak yaylası olarak kullanılan Kavron’un 600 yıllık geçmişi olduğunu söyleyen 60 yaşındaki Abdullah Özcan, 8 yıl önce ahşaptan 120 metrekare ev ve 165 metrekare de kahve yaptığını, ardından da Milli Park içinde izinsiz yapı inşa ettiği gerekçesiyle mahkemeye verildiğini anlattı.

  Özcan, para cezası aldığını, ancak cezasının ertelendiğini belirterek, “Buralar bize dedelerimizden miras kaldı. Biz yıllardır burada yaşıyoruz. 94 yılında bu alanlar Milli Park oldu. Ondan sonra evimizin çatısını onarsak mahkemelik oluyoruz. Devlet bize yardımcı olsun” dedi.

  Milli Park'ın büyük bir bölümünün yer aldığı Çamlıhemşin sınırları içinde 1994 yılından bu yana ev ya da başka tür bina inşa eden çok sayıda kişi hakkında dava açıldığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı