ANKARA HABERLERİ

Camileri inşa ederken kadın düşünülmemiş

Hürriyet Haber
07.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kadınların mümkün olduğunca iyi şartlarda ibadet etmesi için ciddi bir çaba harcadıklarını ancak yapılanlarla yetinmenin mümkün olmadığını, şartları daha da iyileştirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Hürriyet Haber

DİYANET İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, camilerin önemli bir bölümünün kadın cemaat düşünülmeden inşa edildiğini belirterek, “Arzumuz, bundan sonra kadın cemaatin de rahatlıkla abdest alabileceği, erkeklerle aynı zeminde namaz kılabileceği camilerin inşa edilmesi” dedi.
Bardakoğlu, kadınların mümkün olduğunca iyi şartlarda ibadet etmesi için ciddi bir çaba harcadıklarını ancak yapılanlarla yetinmenin mümkün olmadığını, şartları daha da iyileştirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Kadın cemaatin parçası

Kadınlara camilerde daha aydınlık ve ferah mekanların sağlanması için gerekli tedbirleri aldıklarını anlatan Bardakoğlu, son 5-6 yıldır bu konuda önemli yol katettiklerini dile getirdi.

Camilerin önemli bir bölümünün kadın cemaat düşünülmeden inşa edildiğine dikkati çeken Bardakoğlu, “Arzumuz, bundan sonra kadın cemaatin de rahatlıkla abdest alabileceği, erkeklerle aynı zeminde namaz kılabileceği camilerin inşa edilmesi” diye konuştu.

Kadınlarla erkeklerin aynı katı, aynı zemini paylaştığı camiler bulunduğunu, buralarda kadınların cemaatin tabii bir parçası olarak ibadet ettiğini anlatan Bardakoğlu, bu camilerin sayısını daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bardakoğlu, “Kadınlarımız tıpkı Hz. Peygamber döneminde olduğu gibi cemaate, toplumsal hayata daha aktif olarak katılacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Hak ettikleri yeri alacaklar

Diyanette çalışan kadın din görevlisi sayısının on bini aştığını bildiren Bardakoğlu, kadın çalışanların, toplumda kadın bilincinin, kadın hakları anlayışının yer etmesinde ve kadınların hak ettikleri yerlere doğru mesafe almasında önemli faaliyetlerde bulunduklarını vurguladı.

Bu konudaki zihniyet dönüşümüne katkı sağlayan kadın din görevlilerine teşekkür borçlu olduklarını dile getiren Bardakoğlu, “Bizim Kur’an kursu öğrencilerimizin büyük kısmı kızlar. Bu kızların böyle bir bakış açısıyla din eğitimi almaları, kadın hakları konusunda bilinçli yetişmeleri hem kendilerine saygı duymaları, hem de topluma örnek olmaları açısından önemli” dedi.

Başkanlıktaki kadın çalışan sayısının daha da artacağını ifade eden Bardakoğlu, “Kadınların toplumda ve Diyanette hak ettiği yeri alması konusunda ısrarımız ve kararlılığımız devam edecek” görüşünü dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Camileri inşa ederken kadın düşünülmemiş haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı