MANİSA HABERLERİ

Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Başladı

IHA
12 Ekim 2015 - 15:35Son Güncelleme : 12 Ekim 2015 - 15:36

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI DOLAYISIYLA MANİSA İL MÜFTÜSÜ SİNAN CİHAN VE MÜFTÜ YARDIMCILARI MANİSA VALİSİ ERDOĞAN BEKTAŞ'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

IHA

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ve müftü yardımcıları Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti.
Ziyaret sırasında Vali Bektaş’a çiçek ve program davetiyesi takdim eden İl Müftüsü Sinan Cihan, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kurban bayramı ve tatili nedeniyle bu yıl için 12-18 Ekim tarihleri arasında kutlanmasının kararlaştırıldığını belirterek, “Biz programları dün başlattık. Bu hafta, hem cemaatimiz nezdinde hem toplumun tamamı nezdinde yeniden bir hatırlamaya, hatırlatmaya vesile olsun diye bir takım etkinlikler gerçekleştireceğiz” dedi. Vali Bektaş ise Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlayarak, “Camilerimizde genelde sıkıntımız yok. Manisa’da camilerimizin temiz ve bakımlı olmaları hoşumuza gidiyor. Bu konunun ısrarla sürdürülmesi lazım. Bir de tarihi camilerimizin kilitlenmemesi lazım. Özellikle ziyaret özelliği olan camiler. Bir camideki misyonu, ibadet ihtiyacı için onu caminin son cemaat mahalline açık tuttuğunuzda karşılayabiliyorsunuz. Namaz vakitleri dışında içeriyi kilitleyebiliyorsunuz. Fakat caminin bir ziyaret özelliği varsa o caminin açık olması gerekiyor. O caminin kilitlenmemesi gerekiyor. Bu önemli, cami insanları kucaklayacak, caminin kapıları açık olacak. Aslında mümkün olursa diğer camilerin de kilitlenmemesi lazım. Biz bu işi bazı yerlerde başarıyoruz, bazı yerlerde başaramıyoruz. Yani cami niye kapalı olsun. Riski neyse, o riski alalım, camileri açalım. Camilerin temizliğinden tabi ki bizim görevlilerimiz sorumlu. Din Görevlileri Haftası olduğu için ifade etmek istiyorum. Camilerin temizliğini bizzat din görevlileri yapacak anlamına gelmiyor. Ama caminin temiz olup olmadığından o caminin görevlisi sorumludur. Nasıl yapar bilmiyorum, kendisi mi yapar, birine mi yaptırır, nasıl yapılır ama Müslümanların en esaslı unsurlarından birisi temizliktir, onu camide görmemiz lazım. Temiz, düzenli, tertipli, bakımlı. İnsanımız, camilerde mabetleriyle ilgili her türlü makul yardım taleplerine olumlu cevap veriyor, bu insan yapımızda var. O zaman bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerekir. Gerçekten mahalleye kucak açan, mahalleyi içine çeken, mahallenin sevgi sembolü bir mabet olmayı başaran camilerimiz olsun istiyoruz." şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 15 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Başladı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı