BİTLİS HABERLERİ

Camiler Ve Din Görevlileri Haftası

IHA
16.10.2015 - 17:07Son Güncelleme :
IHA

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen programda imamlara hitap eden Bitlis Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, vazifelerinin bu dini insanlara doğru olarak ulaştırmak olduğunu söyledi.
Yüceer, İslam dininin kitabıyla sünnetiyle apaçık ortada olduğunu, içinde yüz kızartacak hiçbir meselenin olmadığını söyledi. Bu dinin Allah’ın dini olduğunu söyleyen Yüceer, “Sadece ayeti okursanız hata yaparsınız. Ayeti şöyle okuyacaksınız. Tefsirine bakacaksınız. Mevdudi’ye bakacaksınız. Seyit Kutub’a bakacaksınız. Hamdi Yazır’a bakacaksınız. Bir Fahrettin Er Razı’ya bakacaksınız. Bir Kurtubi’ye bakacaksınız. Baktığınız zaman muazzam bir dünya göreceksiniz tefsirlerde. Hadis rivayet eden zatlar eline geçirdikleri hadisleri toplayıp bizlere aktarmışlar. Bu zatlar herhangi bir ekleme yapmamışlar. Allah’ın kelamının üzerine Peygamberin sünnetinin üzerine söz söylenmez. Sizler hadisleri şerhleriyle beraber okuyacaksınız. Şerhiyle beraber okuduğunuz zaman karşınıza koskocaman bir okyanus çıkacak” dedi.
“AMERİKA’YA VE MADDEYE DEĞİL, ALLAH’A KUL OLACAĞIZ”
Allah’ın yaratması ve bu kadar nimetleri vermesi nedeniyle bir kulluk vazifelerinin olduğunu, bu vazifenin hakkını yerine getirmek için çalışılması gerektiğini ifade eden Yüceer, Peygamber metodunun takip edilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
“Bizler kuluz. Ama maddeye değil, Amerika’ya değil, başkasına değil, Allah’a kul olacağız. En büyük hedefimiz kamil bir mümin olmak. Bunu başaracağız. Yeryüzünde 7 milyar insan var Peygamber (sav) tek bir kişiyle başladı bu gün 2 milyara yakın bir milletiz. Tek bir vazifemiz var bu dini insanlara ulaştırmak. Hz. Nuh’un yaptığı gibi her ortamda bu dini Allah’ın kullarına ulaştırmak. İşimiz bu olacak."
“SAHABE ANLAYIŞIYLA, SAHABE TEVAZUSUYLA HALKIN İÇİNE GİRECEĞİZ”
İslam’ın kaynağından alınması ve doğru bir şekilde uygulanması gerektiğini belirten Yüceer, sadece belirli bir günde insanlara hitap edilmemesi gerektiğini kaydetti. Sahabe anlayışıyla, sahabe tevazusuyla halkın içine girilmesi gerektiğini belirten Yüceer, "Bu halk sana emanettir. Sadece hutbe kâğıdını okumak yeterli olmuyor. Sadece Cuma namazı Cuma hutbesi yeterli değil. Bunlar sanki bir pürsüdür gibi görünüyor. Teke tek her bir fert ile ilgileneceksin. Kızların başı açıksa bunu günahı bizimdir biz anlatamadık. Bu insanlar namaz kılmıyorsa bunun sebebi biziz. Biz onlara ulaşmadık. Biz onlara bu dini anlatamadık. Öyleyse bizde bir problem var. Bizim kendimizi kontrol etmemiz gerekir. Hendekte balyoz sallamış, Bedir’de kılıç kuşanmış, Uhut’tadişi kırılarak kanı yere akıtılmış bir peygamberin ümmetiyiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Camiler Ve Din Görevlileri Haftası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 17 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Camiler Ve Din Görevlileri Haftası haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  07:05
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:43
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:31
Sayfa Başı