Gündem Haberleri

  Camiler fahri hizmetlilere teslim

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'daki 2 bin 723 camiden yaklaşık 600'ü fahri din görevlilerine emanet. Bazı camilerde birden fazla imam ve müezzin görev yaparken, bazılarında kadrolu din görevlisi bulunmuyor. Bu yüzden din hizmetlerini fahri din görevlileri yerine getiriyor.

  İstanbul'da bulunan 2 bin 723 camiden yaklaşık 600'ü, fahri din görevlilerine emanet. İstanbul Müftülüğü'nün verdiği bilgiye göre, kentteki camilerde din hizmetlerini yürütmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadrolu bin 675 imamı, bin 52 müezzini ve 50 vaizi ile 7 vaizesi görev yapıyor. Ancak bazı camilerde birden fazla imam ve müezzin görev yaparken, bazılarında kadrolu din görevlisi bulunmuyor. İstanbul'da kadrolu görevli bulunmayan yaklaşık 600 camide, müftülüklerin izniyle fahri din görevlileri, din hizmetlerini yerine getiriyor.

  Müftülüklerin emir ve talimatları çerçevesinde fahri olarak görev yapan bu görevlilerin ücretlerini ise caminin bulunduğu bölgenin cemaati karşılıyor. İstanbul Müftüsü Necati Tayyar Taş, yaptığı açıklamada, ‘‘600 civarında camimizin hiç kadrosu yok. Bu camilerin de kadroya kavuşturulmasında fayda var’’ dedi.

  Ramazan ayında, birden fazla imam ve müezzini olan camilerden bazı din görevlilerini, hiç kadro bulunmayan camilere aldıklarını belirten Taş, ‘‘Her caminin resmi bir görevlisinin olması, oradaki işlerin idareye bağlılık anlamında daha iyi disipline edilmesini sağlıyor’’ diye konuştu.

  Ezan güzel olmalı

  Din-Gör-Sen (Din Görevlileri Sendikası) Genel Başkanı Ahmet Yıldız da camiler için yeterli kadro verilmesi gerektiğini belirtti. Bir camideki imam ya da müezzinden birinin alınıp, hiç görevlisi olmayan diğer camiye verilmesinin hizmeti aksatabileceğini söyleyen Yıldız, ‘‘Müezzin, sesi güzel olan, Kur'an'ı, ezanı çok güzel okuyan kişi demektir. İmam da dini kültürü olan bir insandır. Müezzin genelde ilkokul mezunudur. Bir camiden imamı alıp yerine müezzini bırakmak, o müezzine ve o cemaate haksızlıktır. İlkokul mezunu bir insan, üniversite mezununa dini anlatacak. İmam, kendini belki güzel yetiştirmiştir fakat bunun da sesi güzel değildir. Ezanın güzel olması lazım, insanlara etki etmesi lazım’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı