Camiler doldu taştı

Temel ELCİVAN, DHA - CİHAN
15.07.2015 - 10:36 | Son Güncelleme:

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Şehitlik ile Duisburg kentindeki DİTİB Merkez Camileri, Kadir Gecesi doldu taştı. Binlerce kişi akın edince camilerde adım atacak yer kalmadı.

Berlin’de son yıllarda gelenek haline gelen Şehitlik Camisi’nde Kadir Gecesi kutlaması, iftar yemeğiyle başladı. Cami Başkanı Ender Çetin, “İftara normalde 2 bin Berlinli katılıyor. Kadir Gecesi’nde 5 bin kişiyi bekliyoruz. Bin aydan daha hayırlı bir gece. Özellikle vatandaşlara birlik ve beraberlik mesajı vermek için değerlendireceğiz” dedi.

Duisburg DİTİB Merkez Camisi’nde de mevlit programı düzenlendi. Mevlit programında DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan ve Diyanet İşleri dairesine bağlı olarak Türkiye’nin farklı şehirlerindeki camilerinde görev yapan din adamları ve yedi kişilik ilahi grubu da katıldı. Türkiye’den gelen din görevlileri tek tek Kur’an okurken, aynı şekilde Türkiye’den katılan ilahi grubu da ilahiler seslendirdi. Daha sonra DİTİB Duisburg Merkez Cami Din Görevlisi Kadir Sağırkaya’nın vaazının ardından, teravih namazı kılındı. Teravih namazından çıkan vatandaşlar, ramazan dolayısıyla cami avlusuna kurulan stant ve çadırlarda satışa sunulan simit, dondurma, lokum, baklava, künefe gibi tatlı çeşitlerinde yiyip, Türk çayı ve kahvesi içerek ramazan sohbetleri yaptı.

Etiketler: almanya


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı