BURSA HABERLERİ

Camideki deprem terazisini "dilek taşı" sanıyorlar

AA / Mustafa Yılmaz
19 Aralık 2014 - 11:11Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 11:11

- Bursa'daki 590 yıllık Yeşil Cami'deki "deprem terazi"sini dilek taşı zanneden kişiler, silindir şeklindeki 4 taşı döndürerek dilek tutuyor - Caminin duvarlarına el sürme, dileklerini yazma ve iç kısımdaki çeşmeden akan şebeke suyunu kutsal sanıp kana kana içme gibi batıl davranışlar nedeniyle güvenlik kameraları yerleştirildi - Müezzin Uyar: "Biz söylemekten bıkmadık ama onlar da yapmaya devam ediyor"

AA / Mustafa Yılmaz

BURSA (AA) - MUSTAFA YILMAZ - Bursa'daki tarihi Yeşil Cami'de, depremlerin etkilerinin belirlenmesi amacıyla bulunan taştan yapılmış 4 silindiri "dilek taşı" zanneden vatandaşlar, burada dilek tutuyor, duvarlara el sürüyor, namaz kılınan alandaki şebeke suyunun aktığı çeşmeden su içiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 590 yıl önce inşa edilen caminin ana taşıyıcı kolonlarında, yapının depremlerde zarar görüp görmediğinin anlaşılmasına yarayan 4 silindir taş bulunuyor.

Bu taşların dönüp dönmediği, ne kadar rahat hareket ettiği, camide herhangi bir afette veya zamanla oluşabilecek zararın boyutlarını anlamada ön bilgi edinilmesini sağlıyor. Söz konusu taşların bu özelliğini bilmeyen bazı kişiler ise silindirleri çevirerek dilek tutuyor.

Caminin Müezzini Recep Uyar, cami duvarlarına yazı yazan, el ve yüz süren, şebeke suyunun aktığı çeşmeden içip dilek tutanların batıl davranışlar sergilediğini söyledi.

Vatandaşları bu konuda sık sık uyardıklarını vurgulayan Uyar, "Misafirlerimiz, özellikle bayan kardeşlerimiz yanlış bir inançla, kulaktan dolma söylentilerle bu deprem terazisini dilek taşı zannedip döndürüyor. Biz söylemekten bıkmadık ama onlar da yapmaya devam ediyor. Bundan dolayı bütün kardeşlerimize bunun bir deprem terazisi olduğunu, dilek taşı olmadığını, dileklerin sadece Allah'tan istendiğini anlatıyoruz" dedi.

Uyar, camilerin "Allah'ın evi", kutsal mekanlar olduğunu dile getirdi.

Batıl inanışlarla dilekler tutulup caminin duvarlarına yazılar yazılmasının doğru olmadığını ifade eden Uyar, şöyle konuştu:

"Şu anda bu durum, büyük oranda azaldı. Camimize ve çevresine güvenlik kameraları monte edildikten sonra azaldı. Caminin mermerlerine el sürmeler, bu caminin içindeki çeşmeden, sıraya girip şifa niyetiyle bol bol su içmeler... Halbuki bu, şebeke suyu, bildiğimiz şebeke suyu bu ama caminin içinde olduğu için bir kutsallık atfediyorlar. Biz de diyoruz ki dünyada bir tek kutsal su var, o da zemzem suyu, o da Mekke'de. Başka sular zaten güzeldir, nimettir ama bir kutsallık atfedilemez. Bu, batıl bir inançtır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Camideki deprem terazisini "dilek taşı" sanıyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı