Ege Haberleri

  Cami kilise ve havrada kardeşlik bağı

  Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  16.08.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Bienali bünyesinde kent kadınları tarafından kurulan 'Bienaldeyiz' isimli grup, 51'inci Uluslararası Troia Festivali kapsamında, Ortadoğu'yu saran savaş katliamına karşı cami, kilise ve havrayı 'Dilek Bağı' ile bağlayıp, dünyaya din ve kültürler arası barış mesajı verdi.  Kente hareketli günler yaşatan 51'inci uluslararası Troia Festivali'ne kadınlar da etkinlikleriyle katkı sundu. Kentli kadınların oluşturduğu 'Bienaldeyiz' grubu festivalin ikinci gününde farklı bir etkinlikle dikkat çekti. Kadınlar cami, kilise ve havra arasına "Dilek Bağı" çekip, din ve kültürleri birbirine bağladı. CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın da eşi Hale Gökhan ile katılarak destek verdiği etkinlik havra önünden başladı. Ellerindeki kumaş parçalarına, 'Barış dolu dünya için', 'Gülmek kadınlara yakışır', 'Özgürlük haktır', 'Savaşa hayır', 'Din sömürüsüne son' gibi özgürlük, barış, kardeşlik ve dine yönelik mesajlar yazan kadınlar, havradan başlayarak Çarşı Caddesi'ndeki Tıflı Cami, Ermeni Kilisesi ve Yalı Cami arasındaki ipe dileklerini astı. Çarşıda alışveriş ve gezinti yapan çok sayıda vatandaş da etkinliğe destek verdi.
  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan etkinlikteki hedefin kültürler ve dinler arası barışa vurgu yapmak olduğunu belirterek, "Dünyada bugün dinler üzerinden savaşlar yapılıyor. Kültürler arası savaş var. Tüm bunlara karşı olduğumuzu, Çanakkale'de de bütün dinlerin bir arada yaşadığının göstergesi olarak havra, kilise ve cami arasında bağ kurup sokaklarımızda göstermek istedik. Bunlar tabi ki sembolik eylemler. Sonuç itibariyle bunu sürekli vurgulamamız lazım. Kültürlerin barış içerisinde yaşabileceğinin vurgusunu yapmamız lazım. Bugünkü dünyada buna çok ihtiyaç var. Özellikle İslam dünyasında çok ihtiyaç var. Ortadoğu coğrafyasında kendi dininden, mezhebinden olmayanların katledilmesine karşı bir tepkiye ihtiyaç var. Aynı din içerisinde farklı mezheplere karşı yapılanlar maalesef hepimizin canını sıkıyor, yüreğini acıtıyor. Çocuklar, kadınlar ölüyor. İnsanlar evsiz barksız kalıyor. Biz Çanakkale'de barış ortamını yaşayabiliyor olmanın mesajını vermek için bunu yaptık. Umuyorum mesaj yerine ulaşır" dedi.
  Bienaldeyiz Grubu Üyesi Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Şebnem Kumtepe ise, Çanakkale'nin yıllardır bir sürü kültürle birlikte büyüyüp barış içinde yaşadığına dikkat çekip, "Şimdiki kaos ortamına bir tepki olarak biz hala barış içerisinde yaşadığımızı ifade etmek için ibadethanelerin önünde herkese iyi dileklerimizi ilettik" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı