Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cami eylemleri komisyonda

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  01 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ekim 1997 - 00:01

  Adalet Bakanlığı, cami eylemleri ve şeriat propagandaları için herekete geçiyor. Bakan Sungurlu, kurulan özel bir komisyonla, CMUK'ta şeriatçı propagandayla ilgili değişiklik yapılacağını söyledi.

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın önerdiği gibi cami gösterileri ve şeriat propagandası için daha ağır müeyyideler getirmek ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) değişiklik yapmak üzere özel bir komisyon kurduklarını açıkladı. Sungurlu, Hürriyet'e, ‘‘Özel komisyon bu konu üzerinde çalışıyor’’ dedi. Sungurlu, ‘‘163. Madde'nin yeniden getirilmesi konusunda görüşünüz nedir?’’ sorusu üzerine ise ‘‘Başbakan'ın söylediklerine bir kelime ilave etmem’’ diye konuştu. Sungurlu, bu açıklaması ile Yılmaz gibi ‘‘163. Madde'nin eski haliyle yeniden çıkarılmasına' sıcak bakmadığı mesajını verdi.

  Bakanlık çevrelerinden alınan bilgiye göre, Gösteri Yürüyüşleri Yasası, Kılık Kıyafet Yasası ve hükümette uzlaşma sağlanması halinde Terörle Mücadele Yasası'nın 8. Maddesi'ndeki ‘bölücülük propagandası' maddesinde, cami eylemlerini ve şeriat propagandasını kapsayacak şekilde değişiklik yapılacak. Laiklik karşıtı eyleme dönüştürülen cami eylemleri ile şeriat propagandası ağır şekilde cezalandırılacak. CMUK'ta da paralel değişiklikler yapılacak. Bu tür suçların ağır şekilde cezalandırılması yanında, mahkemelerin işleyişi hızlandırılacak. Cami eylemleri ve şeriat propagandasının nasıl cezalandırılacağı komisyon çalışması sonunda netleştirilecek. Ancak, bu konuda son sözü Bakanlar Kurulu'nda hükümet ortakları söyleyecek.

  Bu arada, Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, ‘‘devlet düzenini dini esaslara uydurmak için şeriat propagandası’’ yapılmasının aynı ‘bölücülük propagandası' gibi Terörle Mücadale Yasası kapsamında cezalandırılması gerektiğini savundu. Yüksel, ‘‘Aksi halde cami eylemleri gibi eylemlerin ve bu yönde örgütlenmenin önüne geçilemez’’ dedi. Yüksel şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Anayasa bu düzenlemenin yasa ile yapılmasını emrediyor. Ancak hâlâ düzenleme yapılmadı, yasal boşluk var. Esas olan, devlet düzenini dini esaslara uydurmak için propaganda yapmanın ve bu yönde örgütlenmenin önüne geçilmesidir. Bu yapılmadığı sürece şeriatçı ve din devleti faaliyeti engellenemez. Ağır ceza getirilmedikçe caydırıcı olunamaz. Bu nedenle yeni düzenleme Terörle Mücadele Yasası'nda yapılmalı ve ağır cezalar getirilmelidir.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı