Gündem Haberleri

  Cameron’dan Merkel’e: Euro krizini siz çözün

  Reuters
  24.05.2010 - 14:03 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin istikrarlı bir euroya ihtiyacı olduğunu ancak İngiltere’yi euroyu daha fazla destekler hale getirecek herhangi bir anlaşmaya imza atmayacaklarını belirtti.

  Merkel meslektaşını kırmızı halıyla karşıladı- FOTO GALERİ 

   

  İngiltere’de koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından ilk resmi ziyaretini Perşembe günü Paris’e yapan Başbakan Cameron, Cuma günü de Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. 

   

  Cameron, “İngiltere ne euro üyesi ne de euro bölgesi ülkeyiz. Ancak güçlü ve istikrarlı bir euro bölgesi görmek istiyoruz. Ticaretimizin yüzde 50’lilik bir oranını euro bölgesiyle gerçekleştiriyoruz. Bizim çıkarımız açısından eurodaki istikrar önemli” dedi.

   

  Bu hafta başında “euro tehlikede” diyerek piyasaları sarsan Merkel ise Cameron ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Euro’daki istikrarın euro bölgesinde olmayan ülkeler için bile ne kadar önemli olduğundan konuştuk” dedi.

   

  “SORUN SİZİN SORUNUNUZ”

  Diğer yandan, Almanya geçen haftanın başında bölgedeki diğer üye ülkelere sormadan, spekülatif yatırımları kısıtlayacak bir adım atıp, çıplak açığa satışı yasaklayarak piyasalarda küresel çapta büyük düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştu. Euro da dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

   

  İngiltere’de böyle bir yasağın getirilme ihtimaline yönelik gelen bir soru karşısında Cameron, “İngiltere’de böyle kararları Finansal Hizmetler Dairesi veriyor ve karşılıklı olarak aldığımız kararlara saygı duyuyoruz” dedi.

   

  Cameron aynı zamanda, İngiltere’yi daha fazla euroyu destekler hale getiren herhangi bir anlaşma imzalamayacaklarının da altını çizdi.       

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı