GeriBasketbol Çalıştı, ‘Didin’di, başardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalıştı, ‘Didin’di, başardı

Çalıştı, ‘Didin’di, başardı
refid:23154452 ilişkili resim dosyası

Almanya 2. Basketbol Ligi Pro A’da Murat Didin’in çalıştırdığı Duesseldorf Basket playoff’ta finale kalarak önümüzdeki yıl Alman Beko Basketbol Ligi’nde çıkma hakkını kazandı.

ALMANYA 2. Basketbol Ligi Pro A’da Murat Didin’in takımı Duesseldorf Alman Beko Basketbol Ligi’ne yükseldi. Playoff yarı finalinde Jena’yı 3-0’la geçen Didin’in ekibi mali kriterleri de tuttursa Alan 1. Beko Basketbol Ligi’nde ter dökecek. Karar iki hafta içinde açıklanacak. Alman basını Didin’e büyük övgüler yağdırdı.

MURAT DİDİN’İN YARATTIĞI FARK

ÜÇ yıl önce Frankfurt’an ayrılıp Duesseldorf’un başına geçen Didin, takım küme düşmüştü. Ancak alt ligden gelen kulüp mali kriterleri tutturamadığı için Duesseldorf, 1. ligde devam etti.
Ama onların da durumu iyi değildi ve Didin kulübe ortak olmak zorunda kaldı. Böylece Almanya ve Avrupa basketbol tarihinde bir ilk gerçekleşti ve bir kişi ilk defa hem antrenör hem kulüp menajeri ve yöneticisi oldu. Didin o günler için, “Kulübün oyuncular için kalan bütçesi 350 bin Euro. Ligdeki en küçük takımın bile oyuncusuna 200-300 bin Euro ödüyordu” diyordu.
Ama buna rağmen çekip gitmedi ve elini taşın altına koydu.

TÜRK İŞADAMLARI DESTEK VERDİ

BÖLGEDEKİ  Türk işadamlarının da desteğiyle kulübü satın alan Didin, ilk yılında küme düşmekten kurtulamadı. İkinci yılında takımla tekrar play-off’lara kalmayı başarsa da yarı finalde kaybettiler. Bu sezon başında alt ligden gelen takım mali durumu bozuk olduğu için 1. Lig’e katılamadı. Bunun üzerine Giessen ve Duesseldorf, başvurdu ama lig yönetimi Almanların en eski kulüplerinden Giessen’ı tercih etti. Düsseldorf ise yılmayarak alnın teriyle bu hakkı elde etti.

'Şimdi kutlama zamanı'

Türkiye’de Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı çalıştıran ve Ülkerspor ile lig şampiyonluğu tadan Murat Didin, 2007’den bu yana kariyerine Almanya’da devam ediyor. 2010’da Gloria Giants Düsseldorf’un direksiyonuna geçen Didin, 1. lig biletini aldıktan sonra “Şimdi konuşmanın zamanı değil. Şimdi bu başarıyı kutlama zamanı” dedi.

Sıra 1.lig şampiyonluğunda

Alman medyası Murat Didin ve ekibinin yakaladığı başarıya kayıtsız kalmadı. Medyada geniş yer bulan Düsseldorf’un başarısı için “Sezon başında bölge ligine düşecek denilen takımla Bundesliga’ya çıktılar. Şimdi sırada şampiyonluk var” yorumları yapıldı.

YÖNETİMDE 9 TÜRK VAR

DUESSELDORF Basket’in Başkanı Dr. Alexander Schröder ve yardımcısı Prof. Martin Schimke dışında yönetimde Murat Didin, Tevfik Guden, Musa Baser, Cem Karasu, Rahmi Ozyer, Avni Yerli, Dr. Mehmet Burgazlı, Selcuk Molla, Ahmet Yasar yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle