Gündem Haberleri

  Çalışmak için gittiği Libya'de rehin kaldı

  Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)
  24.12.2009 - 18:19 | Son Güncelleme:

  ERZİNCAN'dan Libya'ya çalışmak üzere giden 39 yaşındaki Selahattin Yalçın, çalıştığı şirketin Libya hükümetine vergi borcu bulunduğu gerekçesiyle 40 arkadaşı ile birlikte rehin kaldığını bildirdi. Selahattin Yalçın'ın eşi Canan Yalçın, Türk işçilerin Libya'dan çıkamadıklarını ileri sürerek, “Eşim 2.5 aydır Libya'da 40 arkadaşı ile birlikte rehin kaldı. Kurtarılmayı bekliyorlar” dedi.

  Erzincan'da kargoculuk yapan ve işlerinin kötü gitmesi sonucu 9 ay önce İş Kurumu aracılığı ile 14 Ekim'de Libya'ya çalışmaya giden Selahattin Yalçın, iki hafta çalıştıktan sonra Türk işçilerinin zor durumda olduğunu gördü. Dış cephe montajcısı olarak Tripoli’de çalışan Yalçın, Tucan İnşaat Turizm Dış Tic. Sanayi Ldt. Şti.’ne başvurarak 40 arkadaşıyla birlikte Türkiye’ye dönmek istediklerini bildirdi. Ancak işçiler 50 günü aşkın bir süreden beri Türkiye’ye dönemedi.

  Selahattin Yalçın’ın Erzincan’da oturan eşi Canan Yalçın, Türk işçilerinin Libya’dan kurtarılmalarını isteyerek, “Eşim 15 gün çalıştıktan sonra, kendinden önce giden oradaki işçilerin durumunu görünce dönmek istedi. Parasını alamadığı gibi bir de Türkiye’ye gönderilmedi. Şirketin Libya devletine vergi borcu bulunduğu için işçilere çıkış verilmiyormuş. Türk işçileri perişan durdumda. Aileleri olarak biz de perişanız” diye konuştu.

  Çocuk bakıcılığı yaparak iki çocuğunu geçindirmeye çalıştığını anlatan 36 yaşındaki Canan Yalçın, “Pasaport çalıştığı firmaya ait olduğu için eşim tek başına dönemiyor. Firmanın onları getirmesi gerekiyor. Sahipsiz ve ortada kalan eşim Selahattin yardım istiyor. İki kızımla hayat mücadelesi veriyoruz. Eşimin buraya bir an evvel dönmesini istiyorum. Maddi manevi sıkıntı içerisindeyiz. Yeter ki eşim gelsin” dedi.

  Selahattin Yalçın’ın ilköğretim okulu 6’ncı sınıfta okuyan büyük kızı 12 yaşındaki Cansel Yalçın, babasını çok özlediğini belirterek, “Babamın bir an evvel gelmesini istiyorum. Ailecek onu çok özledik” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı