ANKARA HABERLERİ

Çalışma Bakanlığı'nda Türk-İş eylemi

Hürriyet Haber
14.09.2012 - 18:39Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

TÜRK-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyonun 60. kuruluş yıl dönümü içinde olduklarını belirterek, “60 yılda 30'a yakın toplu iş sözleşmesi dönemi geçirdik. Maalesef bugün, sözleşme sürecimiz tıkanmış durumda” dedi.
 Kumlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde düzenledikleri basın açıklamasında, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın Meclis'ten çıkmadığını hatırlattı.
 İşkolu istatistiklerinin en son 2009'un Temmuz ayında yayımlandığını ifade eden Kumlu, şöyle devam etti:
 “İstatistiklerin SGK verilerine göre belirlenmesine ilişkin yasa da aynı tarihlerde yürürlüğe girdi. Amaçlanan tasarının hemen yasalaştırılması ve iş kolu barajlarının düşürülmesiyle birlikte istatistiklerin Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre yayımlanmasıydı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Toplu İş İlişkileri Yasası, bir türlü çıkarılamadı. Bu nedenle 2009 istatistiklerinin uygulaması üç kez uzatıldı. Biz bugün, işçi ve işveren arasında sağlanan asgari uzlaşmaya rağmen Hükümet'in tasarıyı Meclis'ten çıkaramamasının bedelini ödüyoruz. Toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini alamıyoruz. Pazarlık masasına oturamadığımız için ücretlerimize zam alamıyoruz. Bazı işverenler 'yetkiniz yok' diyerek işyeri temsilciliklerimizi kapatıyor. İşçilerimiz sendikasız kalıyor, örgütsüz kalıyor.”
 
 301 bin işçi yetki bekliyor
 
 Sendikaların 301 bin 764 işçiyi ilgilendiren toplam 815 işyeri ve işletme için toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alamadığını ifade eden Kumlu, mağduriyetin sürmesi durumunda bu sayının kamu kesimi sözleşmeleriyle giderek artacağına dikkati çekti.
 Toplu iş sözleşmesi yapmanın işçi sendikalarının demokratik ve yasal hakkı olduğunu dile getiren Kumlu, Hükümet'in bu sorunu çözümsüz bırakarak yasalara aykırı davrandığını savundu.
 “Artık sabrımızda son noktaya geldik” diyen Kumlu, şunları kaydetti:
 “Türk-İş'in kuruluşunun 60'ıncı yıl dönümünün içindeyiz. 60 yılda, 30'a yakın toplu iş sözleşmesi dönemi geçirdik. Kimisini uzlaşmayla, kimisini yaptığımız yaygın eylemlerle ya da grevlerle sonuçlandırdık. Ama bu 60 yıl boyunca toplu iş sözleşmesi sürecinde darbe dönemleri hariç hiçbir tıkanma yaşamadık. Sabrımız, sağduyumuz daha fazla istismar edilmemeli, bu sorun ivedilikle çözülmelidir. Bu durum Türkiye'nin ayıbıdır. Türkiye, bu ayıptan kurtarılmalıdır.”
 Kumlu'nun konuşmasının ardından çeşitli sloganlar da atan sendika üyeleri, daha sonra dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çalışma Bakanlığı'nda Türk-İş eylemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı