Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çalışma Bakanı nafaka ödemeyen babaların tepesine binmeye hazır

"Bizim memlekette, nafaka meselesi hükümet üyelerini çok fazla ilgilendirmiyor.

Bu nedenle bakanlardan biri çıkıp da ’Nafaka ödemekten kaçanların tepesine binerim’ demiyor" dediğim için kendi ağzıma acı biber sürüyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun nafaka mağduru kadınlar için harekete geçtiğini öğrenmiş bulunuyorum. Şimdi sıra kadın milletvekillerinde...

Geçen cuma sabah saatlerinde cep telefonum çaldı. Arayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı özel kalemiydi. Cep telefonu numarama ulaşmakta epey zorlanmışlar. Murat Başesgioğlu "Bakan’a açık mektup" yazımı okuyup etkilendiğini belirterek konuyu gündemine aldığını söyledi.

Bilmeyenler için konuyu hatırlatmak isterim. İngiltere’de hazırlanan yasa tasarısı uyarınca, çocuklarının nafakasını ödemeyen boşanmış babalar çok yakın takip altına alınacak. Yeni sistemle babalara elektronik kelepçe takılacak, pasaportlarına el konulacak, hatta sokağa çıkmaları engellenecek. Tasarıya en büyük destek İngiliz Çalışma Bakanı John Hutton’dan geldi. Bakan Hutton, "Nafaka ödememek için bahaneler uyduran bütün babaların tepesine bineceğim" diyerek nafaka kaçkını babalara gözdağı da verdi.

Ajanslardan geçen bu haber üzerine ben de "Bizim memlekette, nafaka meselesi hükümet üyelerini çok fazla ilgilendirmiyor. Bu nedenle bakanlardan biri çıkıp ’Nafaka ödemekten kaçanların tepesine binerim’ demiyor. Sonra ne mi oluyor? Ülkemizdeki hukuki koşullar nedeniyle çocuğu için nafaka talep eden kadınlar ne yazık ki boşandıkları eşlerin vicdanına terk ediliyor. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, meslektaşı Hutton’u örnek alsın, kadınlar için harekete geçsin" diye yazmıştım.

Bir kadın, bir anne, bir gazeteci olarak çocuğa verilmesi zorunlu nafakanın babaların vicdanına bırakılmasına şiddetle karşıyım. Bu çağrıma kulak veren bakanın duyarlılığı çok önemli... Geçmiş yıllarda avukatlık yapan Bakan Murat Başesgioğlu, adliyelerde kadınların yaşadıkları nafaka sorununu yakından bilen biri. Adalet Bakanlığı’yla temasa geçtiğini, eldeki verilerle tabloyu görmek istediğini, nafaka mağduru kadınlar için neler yapılabileceğini araştıracağını söyleyen bakan, uygulanabilir proje için çalışacağı sözünü de verdi.

Biliyorsunuz, hákim nafaka ödeme kararı verse bile en büyük sorun tahsilat aşamasında yaşanıyor. Çünkü adamlar mahkeme kararına rağmen nafaka ödememekte direniyorlar. Araya icra konulsa bile değişen pek bir şey olmuyor. İşte bu noktada Çalışma Bakanı Başesgioğlu’nun harekete geçmesi çok önemli. Çünkü asıl tıkanıklık bu. Ayrıca nafaka artırımı nedeniyle adliyeler meşgul ediliyor. Bu artırım otomatik faize bağlansa, kadınlar her yıl adliyelerin yolunu tutmamış olacak.

Lüks içinde yaşıyor

Nafaka konusunda mağduriyetin ne kadar büyük olduğunu bir okurum çok güzel özetlemiş;

"Nafaka konusundaki yazınızı çok büyük bir takdirle okudum. Şimdiye kadar hiçbir yazar bu konuda, böylesini yazmamıştı. Dilerim okuması gerekenler okur. Bir kızım var. 10 yıl önce eşimden ayrıldım. Nafakamı alabilmek için 10 yıldır mücadele ediyorum. Kızımın babası son derece lüks içinde yaşarken, ben kızıma bakmak için bir temizlik şirketinde çalışıyorum. Bu işim olmasa ne yapardık bilmiyorum. Adam evine aldığı bardağını bile şirketine fatura etmiş. İcra gidiyor ama sadece gittiğiyle kalıyor. Ellerinden bir şey gelmiyor.

Yasalar hep güçlüye göre yapılmış. Bazen isyan edesim geliyor. Bize yazık değil mi? Bizim gibi binlercesi var. Başbakanlığa yazdım, Adalet Bakanlığı’na yazdım. Maalesef kimse duymuyor, kimse görmüyor.

Ben kızıma bakmak için uğraşırken o ise hayatını yaşıyor. Bu mu adalet? Lütfen yazmaya devam edin. Biz kadınlar arkanızdayız. İnanın binlerce kadının ve çocuğun duasını alırsınız. Ama duymayan kalplere, görmeyen gözlere göstermeyi başarabilirseniz...

İnanın artık isyanlardayım. Aklıma bin türlü çılgınlık geliyor. 10 yıldır adliyelerde koşturmaktan bıktım. Adam lütfedip gelmiyor bile. Artık bizleri de birileri duysun."

Eminim Çalışma Bakanı bu çağrıyı da duyacaktır. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili somut adımlar atılacağını umuyorum. Bakan Başesgioğlu’na kadın milletvekillerinin de destek vermesi konunun çözümünü hızlandıracaktır. Millet, elimizi taşın altına sokma zamanı geldi de geçiyor bile...
X