« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çalışma azmi engel tanımadı

İşitme Engelliler Judo Milli takım Antrenörü Cengiz Görücü, 3 ay önce antrenmanlara başladıkları 3 sporcunun Türkiye Şampiyonası'nda elde ettiği derecelerler ile İşitme Engelliler Milli Takımı'na seçildiklerini belirtti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Görücü, İşitme Engelli gençlerinde spora kazandırmaya çalıştıklarını ifade ederek, 3 ay gibi kısa bir süre azimle çalışan 10 sporcudan 3'ünün Judo Milli Takımı'na seçildiklerini söyledi.

İşitme engelli gençlerin bu büyük başarısıyla belki de Türkiye;de bir ilke imza attıklarını dile getiren Görücü, sporcularının başarısını “Azmin Zaferi” olarak nitelendirdi.

Geçen ay yapılan Türkiye Şampiyonası'nda Denizli'ye 8 madalya ile döndüklerini ve takım halinde Türkiye üçüncülüğünü elde ettiklerini anlatan Görücü, şunları söyledi:
“60 kiloda Hamdi Oymak birinci, 66 kiloda Ramazan Topuzelli'nin ikinci ve 100'de Emrah Elmas birinci oldukları için Milli Takım kampına davet edildi. Milli takım kampı 31 Ocak ile 14 Şubat tarihleri arasında Gaziantep Kamp Eğitim Merkezinde yapılacaktır. Kampın arkasından Avrupa İşitme Engelliler Şampiyonası'na kampta kilolarında birinci olan arkadaşlarımız ülkemizi temsil edeceklerdir. Öğrencilerimiz gayet başarılı. Biz Denizli'de judoya başlayalı 3 ay oldu. Biz sadece üzerine bir şeyler koyduk. Gayet yetenekliler. İleride daha büyük başarılara imza atacaklarına inanıyoruz. Öğrencilerimiz, antrenmanlarda istediğimizi bize veriyorlar. Yoğun bir çalışma temposu ile gösterdiğimiz hareketlere katılıyorlar. Güzel bir idman ortamımız var. Ondan dolayı başarıyı bu şekilde yakaladık. Avrupa Şampiyonası'nda sporcularımızdan özellikle Emrah ve Hamdi arkadaşımızdan madalya bekliyoruz”

Sporculara maddi anlamında herhangi bir desteğin olmadığını belirten Görücü, “Gençlik Spor İl Müdürlüğü bize gerekli desteği veriyor ama maddi açıdan işitme engelli sporcuların herhangi bir maddi desteği yok. Hatta üzerlerindeki judo kıyafetlerini bile biz temin ettik. Tamamen kendi imkanlarıyla çocuklar bu sporu yapmaya çalışıyorlar. Bu sporu seviyorlar, Kendileriyle iyi çalışıyoruz. En büyük avantajları judo sporunu sevmeleridir. Antrenmana geldikleri zaman mutlu oluyorlar. Biz bunları elimizden geldiği kadar toplumumuza kazandırmaya çalışıyoruz. Kendilerine değer veriyoruz. Toplum olarak işitme ve zihinsel engelli sporculara ve kişilere değer vererek, bu kişileri topluma kazandıralım. Bu kişiler topluma kazandırılırsa, hepimiz kazanırız, ülkemiz kazanır. Onlar da kendilerine değer verildiği için mutlu olurlar” diye konuştu.

Türkiye'de judo sporunda potansiyeli olan birçok gencin olduğunu ifade eden Görücü, bu potansiyellerin değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, “Neden Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonları Türkiye'den çıkmasın, bizim diğer ülkelerden neyimiz eksik. Ben inanıyorum ki maddi imkanlar sağlanırsa, işitme engelli sporcularımız daha fazla ve daha büyük başarılara imza atacaklar” şeklinde konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.