Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çalışlar’a ’Latife Hanım’ davası

  Hürriyet Haber
  18 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 15:31

  Son günlerin en çok ilgi gören kitaplarından "Latife Hanım"ın yazarı İpek Çalışlar hakkında, kitabında Atatürk’e hakaret ve Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla 4.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Bağcılar Cumhuriyet Başsavcılığı, kitaptaki "Topal Osman’ın Atatürk’e suikast için Çankaya Köşkü’nü kuşattığı" bölümü davaya gerekçe yaptı. İddianamede kitabın bu bölümünde, Atatürk’ün öldürülmekten korktuğu için Latife Hanım’ın çarşafını giyerek köşkten kaçtığı iddiasına yer verildiği, yazarın bu bilginin kaynağı olarak gösterdiği Latife Hanım’ın kardeşi Vecihe Hanım’ın da hayatta olmadığı belirtildi. Savcılık davayı, Hürriyet Pazar’daki röportajda kitabın yazarı Çalışlar’ın ifadelerini okuyan Hüseyin Tuğrul Pekin adlı vatandaşın şikáyeti üzerine açtı. İpek Çalışlar’ın kitabından alıntılara yer veren Hürriyet Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necdet Tatlıcan hakkında da aynı suçlamalarla dava açıldı. Davanın ilk duruşması Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 Ekim 2006’da görüşülecek.

  İpek Çalışlar, davayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Topal Osman’ın Çankaya’yı kuşatıp Mustafa Kemal’i öldürmeye teşebbüs etmesi bütün anılarda ve tarih kitaplarında yer alıyor. Latife Hanım’ın kardeşi Vecihe İlmen de bu kuşatma sırasında olay yerinde. Yakınlarına Atatürk’ün bu kuşatmayı nasıl yardığını anlatmış. Vecihe İlmen’in anlatımına göre “Kadınlar ve çocuklar dışarı çıksın” denilince, Latife Hanım’ın önerisiyle Mustafa Kemal Paşa tebdili kıyafetle kuşatmadan kurtuluyor ve Topal Osman’ın suikast girişimini boşa çıkarıyor.

  İhbarcı Hüseyin Tuğrul Pekin, bu olayın kitapta anlatılması üzerine yazdığı suç duyurusunda şunları söylüyor: “Hiçbir erkeğin, hele cesaretini tartmaya hiçbirimizin cüret edemeyeceği Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın böyle bir şey yaptığını iddia etmek ve yazıya dökmek Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya, onun ulusuna ve bizzat benim şahsıma yapılabilecek en büyük hakarettir.”

  Savcılık bu ihbar mektubu üzerine hareket geçmiş, benim ve Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Necdet Tatlıcan’ın ifadesine bile başvurmadan davayı açmıştır. Topal Osman ve adamlarının  Mustafa Kemal’e yönelik öldürme girişimleri tamamen tarihsel bir olaydır. Mustafa Kemal’in kritik bir durumda verdiği bir karardır ve başarılı sonuç vermiştir. “Atatürk böyle yapmaz” diyerek dava açılır mı? Bunun cesaret ve kahramanlıkla ne alakası olabilir ki! “Atatürk böyle durumlarda silahını çekip üzerlerine yürürdü” diyenler de oldu. Kararı veren ve uygulayan Atatürk. Doğru davrandığını da hayat kanıtladı. Bunun üzerinden bir yargı süreci başlatmak, yargıya da Atatürk’e de yarar sağlamaz.

  Vecihe İlmen’in anlattıkları başka kaynaklarca da doğrulandı. Bunun bir hukuk sorunu haline getirilmesini anlamak mümkün değildir. Konuyu tarihçiler tartışabilir, ortada hukukçuları ilgilendiren bir konu olduğu düşüncesinde değilim. Davayı üzüntüyle karşılıyorum. Değişik görüşlerden binlerce okur, köşe yazarları, araştırmacılar,  kitabın tarafsız bir araştırma olduğunda birleştiler. Dava Türkiye’nin demokratikleşme çabaları açısından da şansız bir girişimdir."

  Çalışlar'ın kitabında, Atatürk'ün çarşaf giyerek evden kaçtığını öne sürdüğü bölüm şöyle:
  "...Milli Mücadele'nin lideri tehdit altındaydı. Kısa bir tartışma yaşandı. Önemli olan Mustafa Kemal Paşa'nın yaşamıydı. Ona bir şey olursa zaten hiçbiri hayatta kalamazdı. Dışarıdakilerle pazarlık başladı. Âdet olduğu üzere, 'Kadınlar ve çocuklar önden çıksın' dediler. Plan şuydu: Mustafa Kemal Paşa kılık değiştirerek kadınlar ve çocuklarla birlikte dışarı çıkacaktı. Fakat evin içinde de birilerinin kalması gerekiyordu. Latife muhafızlarla birlikte evde kalmaktan yanaydı. 'Ben onları oyalarım' diyordu.
  Mustafa Kemal Paşa önce şiddetle itiraz etti. Ancak Latife'nin inadını bilirdi. Vecihe bir çarşaf buldu getirdi. Mustafa Kemal çarşafı giydi, baldızı Vecihe ve hizmetkâr kadınlarla birlikte dışarı çıktı. Latife de bu arada onun kalpağını kafasına takmıştı... ...Sonunda Topal Osman'ın adamları eve kurşun yağdırmaya başladılar. Ardından eve girdiler. Mustafa Kemal'in gittiğini anlayınca çılgına dönüp ne buldularsa parçaladılar..."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı