ANKARA HABERLERİ

Çalışanların yüzde 62’si meslek değiştirmek istiyor

Selçuk AVAL / A.A.
06.10.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

Başkent’te yapılan araştırmada, çalışanların yüzde 62.2’sinin mesleklerini değiştirmek istediği belirlendi.

Selçuk AVAL / A.A.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Eğitim Bölümleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı Aile Ekonomisi Beslenme Bölüm Dalı’ndan Esra Gölge, "Türkiye’de Yeni Meslek Alanları Açısından İnsan Kaynaklarını Değerlendirme Üzerine Bir Araştırma-Ankara İli Örneği" başlıklı doktora tezi hazırladı.

Ankara’da Başbakanlık ile dokuz bakanlık, 12 genel müdürlük, iki üniversite ve beş özel iş yerinde görevli 698 kişi arasında yapılan araştırma, bireylerin çoğunun mesleklerini değiştirme eğiliminde olduklarını gözler önüne serdi.

Araştırmaya katılanların mesleklerini bırakıp yapmak istedikleri meslekler arasında ilk sırada hukukla ilgili işler yer aldı. Katılımcılar, kendilerine sunulan 134 meslek arasından hukuk dışında en fazla tıp, öğretim, mimarlık, mühendislik, müzik ve sahne sanatçılığı, eğlenceyle ilgili meslekleri yapmak istediklerini ifade etti. Bu sonucun, bireylerin meslek seçme konusunda gelenekçi tutum sergilediklerinin göstergesi olarak kabul edilebileceğine işaret edildi.

Üniversite sınavı ilk neden

Öte yandan, bireylerin istedikleri meslekleri yapamama nedenlerinin başında üniversite sınavında istenilen okulun puanını alamamış olmaları geldi. Bireylerin bir mesleğin önemini kavrayacak bilince erişmemiş olmaları ise ikinci sırada yer aldı.

Bireylerin meslek seçerken öncelikle kapasite, ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak, mutlu olabileceklerini düşündükleri, kişiliklerine uygun alanlara yönelmeleri önerilen araştırmada, meslek seçiminde ailenin önemli bir etken olduğu, ailenin ilgisizliği veya baskıcı tutumunun bireylerin ileride mutsuz olabilecekleri meslekleri seçmelerine neden olabileceği belirtildi.

En büyük faktör gelir düzeyi

Araştırmada, meslek memnuniyetsizliğini oluşturan en önemli etkenler arasında gelirle ilgili olumsuz düşünülmesinin geldiğine işaret edildi. Türkiye’nin sahip olduğu insan kaynaklarını ne şekilde değerlendirdiğinin ve gelecek 10 yıl için bu kaynakları nasıl değerlendirmesi gerektiğinin belirlenmesi amacıyla yapılan araştırmada, bireylerin öğrenim düzeyi, yaşı, çalıştığı süre ne olursa olsun mesleklerini değiştirmek istediklerine, buna göre Türkiye’de insan kaynaklarının etkin ve verimli kullanılamadığı sonucuna ulaşabileceğine dikkat çekildi.

Tıpla ilgili meslekler ilk sırada yer alıyor

Araştırmaya katılan bireylerin meslek seçme aşamasında olanlara önerdiği meslekler de belirlendi. Önerilen meslekler arasında ilk sırada tıpla ilgili meslekler yer aldı. Diğer önerilen meslekler ise bilgisayar programcılığı, bilgisayar sistem mühendisliği-analistliği, mimar ve mühendislik gibi teknik meslekler, genetik mühendisliği, hukuk ile ilgili meslekler, pilot, güverte ve makine subaylığı, öğretim ile ilgili meslekler oldu. Katılımcılar, Türkiye’de gelecek 10 yılda tercih edilebilecek mesleklerin ise bilgisayar programcılığı, genetik mühendisliği, bilgisayar sistem mühendisliği-analistliği, AB ile ilişkiler uzmanlığı olacağını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çalışanların yüzde 62’si meslek değiştirmek istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı