Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çalışan velilere iyi haber

  15 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 2012 - 06:37

  Daha önce çocuklarını sadece evlerine en yakın okullara yazdırabildikleri için bazılarının hayatı oldukça zorlaşan çalışan anne-babalara, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan rahatlatıcı bir haber geldi. Çalışan veliler, çocuklarını bundan böyle işlerine en yakın okullara da yazdırabilecekler.

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden öğrencileri evine en yakın okula kaydetme uygulamasını, çalışan anne ve babalar için değiştirdi. Bakanlığın aldığı kararla, bu yıl ilk kez, anne ve baba çalışıyorsa, çocuklarını işyerlerine yakın bir okula kaydettirebilecekler.

  Tek kısıt sınıf mevcudu

  Bakanlık, anne-baba her ikisi de özel ya da kamu sektöründe çalışan velilere, çocukların kayıtlarını işyerlerine yakın okullara nakil edebileceklerini duyurdu.
  Ayrıca öğretmenlerin de istemeleri durumunda çocuklarını görev yaptıkları okullara alabilmelerine izin verildi. Nakiller için tek şart, nakil yapılacak okuldaki sınıf mevcudunun 35’i geçmemesi olacak. Bazı velilerin çocuklarını evlerine yakın okullara değil diğer semtlerdeki okullara kaydettirebilmek için sahte ikametgâh belgesi aldıklarını, ev kiraladıklarını ya da çocuklarını akrabalarının yanında yaşıyor gibi gösterdiğini belirleyen bakanlık yetkilileri harekete geçti. MEB yetkilileri, “Öğrencinin nakilleri ve kayıtları e-okul sisteminden sürekli kontrol ediliyor. Gerçeğe aykırı belgelerle kayıt yapan öğrencilerin kayıtları evlerine en yakın okula tekrar kayıt ettirilecek ve nakli yapan yöneticiler hakkında yasal işlem başlatılacak” dediler.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 7 Yorum }
  • sınıf öğretmeni 15.9.2012 09:35:20
   35'i çok buluyor sen türkiyede yaşamıyorsun galiba ahmet caymaz benim sınıfımda 56 tane öğrenci var.. gerçekleri televizyonlarda ya da gazetlerde göremezsiniz..
  • DENİZ VARLIK 15.9.2012 09:25:28
   Çalışmayan Veli var mı? Her veli zaten çalışıyor. O halde teorik olarak her çocuk her istediği okula kaydolabilir. Al sana yeni bir kaos. Adam istediği okulun yanında bir bakkala çırak olarak girer ve çocuğu oraya kaydettirir sonra da istifa eder.
  • özlem orhan 15.9.2012 09:18:07
   Bu iyi bir sonuç.Ya annesiyle yada babsıyla eve döner.Çocuğu evde kim karşılıycak.Birde bakıcı tutuluyor çocuğu karşılamak için.
  • nalan ... 15.9.2012 09:00:47
   Çok güzel bir haber ancak, Kamu Kurumlarının hemen hemen hepsi şehir merkezlerinde oluyor ve bu okullar zaten çok dolu, o yüzden pratikte bir fayda sağlar mı? bilemiyorum.
  • ALKAN SARIBAŞ 15.9.2012 07:34:08
   Çalışan anne babalar için en güzel uygulama etüt okullarının çoğaltılmasıdır. Çocuk yarım gün okula gittikten sonra diğer vakitlerini anne veya babasıyla geçirmek zorunda kalıyor.
  • Gazeteci Yorumcu 15.9.2012 07:31:12
   Ev hanımı bir anne rahatlıkla istediği bir okulun etrafında geçici işe girerek veya vergi masrafını şirkete ödeyerek çalışıyor göstererek istediği okula kaydedebilir. Bu durumda öncelik kayıt neye göre yapılacak ? O semtte oturanlaramı ? O semtte çalışanlaramı ?
   
  Haberleryökfatih üniversitesiİstanbul ÜniversitesiJoseph Votel15 temmuz darbe girişimiuçakHakkari