Çalışan asgari ücrete mahkum

Ankara
15.09.2005 - 11:02 | Son Güncelleme:

SSK ’ya kayıtlı sigortalıların yaklaşık yarısı asgari ücret üzerinden maaş alıyor. TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, asgari ücretli oranınındaki bu yüksekliği, "işgücü maliyetleri nedeniyle işverenlerin SSK primini, asgari ücretten ödemeye yöneltmesiyle" açıkladı.

SSK’ya kayıtlı toplam 6 milyon 181 bin sigortalının yüzde 43.6’sına denk gelen 2 milyon 696 bininin asgari ücret üzerinden ücret aldığı belirlendi. Primleri tavandan yatırılan sigortalıların toplam sigortalı sayısına oranı ise yüzde 3.4 düzeyinde bulunuyor. Çalışanların sadece 208 bin 109’unun primi tavandan yatırılıyor.

TİSK: "NEDEN İŞGÜCÜ MALİYETİNİN YÜKSEKLİĞİ"

TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, asgari ücret alanların oranındaki bu yüksekliğin nedenini, ücretlerin üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik primlerinin yüksekliğine bağladı. Pirler, işverenlerin ve sanayicilerin bu yüksek yüke dayanma gücü kalmadığını, belirterek, acilen SSK primi ve vergilerde indirime gidilmesi gerektiğini söyledi.

"YADIRGAMAMAK GEREKİR"

Türkiye’de yüzde 43 olan işgücü maliyetleri içerisindeki vergi sigorta yükünün oranının OECD ülkelerinden yüzde 17 fazla olduğunu anımsatan Pirler, aradaki yüzde 17’lik farkın Türkiye’deki işveren açısından bir dezavantaj ve rekabet kaybı anlamına geldiğini söyledi. Pirler, "O bakımdan çok doğal olarak farkı giderebilmek için işverenlerin bir kısmı ücretleri SSK’ya tabandan, asgari ücret üzerinden göstermek gibi bir eğilime giriyorlar. Baştan yüzde 17 gibi bir dezavantaja uğratılmış bir ülke işverenin bunu yapmasını da yadırgamamak gerekiyor" dedi.

İşgücü maliyetlerinin yüksekliğinin işverenleri kayıtdışı sektöre yönelttiğini de anlatan Pirler, bunun yerine SSK primlerinin ve vergi oranlarının belirli bir takvim içinde aşağı çekilmesini önerdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı