ANKARA HABERLERİ

Çalışan anne oranı yüzde 45’lere çıktı

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Regus Business Tracker tarafından 13 ülkeden 11 bin işletme üzerinden yapılan ankete göre işletmeler, iki yıl içerisinde yarı-zamanlı çalışmaya dönen anneleri istihdam edecek. Türkiye’de çalışan anne oranı yüzde 45’lere çıktı.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE’de çalışan anne oranları yüzde 45’lere yükselirken çalışan anneler ev ve  çocuklarının bakımına da günde ortalama 5 saat 17 dakika harcıyor. Regus Business Tracker tarafından 13 ülkeden 11 bin  işletme üzerinden yapılan ankete göre, işletmeler verimlilik anlamında önümüzdeki iki yıl içerisinde yarı-zamanlı çalışmaya dönen anneleri istihdam edecekler.
Düşündüren konular
Anketin en çarpıcı sonuçları arasında, kadınların doğum izinleri ve yasal hakları konusunda en ileri düzeyde yer alan İskandinav ülkelerinin yarı zamanlı çalışma konusunda daha tutucu davranmaları, bunun yanı sıra Hindistan’ın  yüzde 64 gibi bir oranla en fazla yarı zamanlı çalışmayı destekleyen ve bu konuda yasal düzenlemeleri ortaya koyan bir ülke olması. Ancak, Türkiye’de  çalışan annelerin  yarı zamanlı çalışmaları konusunda işletmeler duyarsız kalırken, yasal anlamda da bir düzenleme mevcut olmaması, kadınları en çok düşündüren konular arasında.   Regus’un 11 bin küresel işletmede yaptığı anketin sonucuna göre, çalışan anneler yarı zamanlı olarak bankacılık ve üretim sektörlerinde daha fazla istihdam edilecek. Dünyada 20, Türkiye’de 10. yaşını kutlayan Regus, Türkiye’de biri Ankara’da, diğerleri İstanbul’da olmak üzere toplam 4 merkezi yönetiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çalışan anne oranı yüzde 45’lere çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı